Rynek

Obóz wielkiej stoczni

Rząd bierze się za odbudowę przemysłu stoczniowego

Samopodnośna barka „Zourite” z gdyńskiej stoczni Crist posłuży do budowy przybrzeżnej estakady wyspy Reunion. Samopodnośna barka „Zourite” z gdyńskiej stoczni Crist posłuży do budowy przybrzeżnej estakady wyspy Reunion. Piotr Starenczak / KFP
Premier Szydło uroczyście ogłosiła plan odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego. Czy można odbudować branżę, która jest w wyjątkowo dobrej kondycji? Można. Bo tu nie chodzi o gospodarkę realną, ale symboliczną.
Stocznia Szczecińska, przedstawiciele rządu prezentują projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej. Na pierwszym planie od lewej: Poseł Artur Szałabawka, minister Marek Gróbarczyk, minister Paweł Szałamacha i wojewoda Piotr Jania.Cezary Aszkielowicz/Agencja Gazeta Stocznia Szczecińska, przedstawiciele rządu prezentują projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej. Na pierwszym planie od lewej: Poseł Artur Szałabawka, minister Marek Gróbarczyk, minister Paweł Szałamacha i wojewoda Piotr Jania.

Symbolicznie polski przemysł stoczniowy upadł. Mówił o tym Jarosław Kaczyński już w 2011 r. przed bramą Stoczni Szczecińskiej Nowa. „Upadł, z niewielkimi wyjątkami” – wyjaśniał. Obiecywał, że kiedy PiS odzyska władzę, to wszystko się zmieni. „To zaniechanie bardzo konkretnego rządu i bardzo konkretnego człowieka. To zaniechanie Donalda Tuska” – przekonywał, a słuchacze skandowali „rozliczyć!”.

I nie ma znaczenia, że owe stoczniowe „niewielkie wyjątki” to dziesiątki firm, które zanotowały w 2014 r.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Obóz wielkiej stoczni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020