Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Bank wzięty!

Repolonizacja Pekao SA stała się faktem, jednak radość może nie trwać długo

Od włoskiego UniCredit pakiet prawie 32 proc. akcji odkupiło konsorcjum PZU i Polski Fundusz Rozwoju. Od włoskiego UniCredit pakiet prawie 32 proc. akcji odkupiło konsorcjum PZU i Polski Fundusz Rozwoju. PantherMedia
Bank Pekao SA wraca do macierzy. Jednak repolonizacja nie musi być wcale dobrą wiadomością.

Odzyskaliśmy Bank Pekao SA! Od włoskiego UniCredit pakiet prawie 32 proc. akcji odkupiło konsorcjum PZU i Polski Fundusz Rozwoju. To zarazem dobra i zła wiadomość, nie tylko dla klientów tego banku.

Dobra, bo dzięki tej transakcji ponad połowa sektora bankowego w naszym kraju znów znajdzie się w polskich rękach. Po wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2008 r. jasne się stało, że kapitał jednak ma narodowość. Banki-matki nierzadko podejmowały decyzje korzystne dla kraju swego pochodzenia, a o wiele mniej korzystne dla kraju, w którym miały swoje „córki”. Na przykład ograniczały tam udzielanie kredytów.

To wtedy Jan Krzysztof Bielecki (były premier oraz były prezes Pekao SA), a także Stefan Kawalec, były wiceminister finansów, rzucili hasło o repolonizacji banków zagranicznych, mających spółki-córki w Polsce. Marzyło im się, by najważniejsze decyzje dużych banków znów zapadały w Warszawie, by decyzje te były zbieżne z interesem naszej gospodarki.

W to, że taka okazja nadarzy się szybko, wielu nie chciało uwierzyć. Polskie spółki córki przez wiele lat były dla swoich zagranicznych matek jak kury, znoszące złote jaja. Właściciele nie zamierzali się ich pozbywać. Ale te matki w swoich macierzystych krajach popadały w coraz większe kłopoty.

Dlaczego UniCredit sprzedał Pekao SA?

W przypadku włoskiego UniCredit kamieniem u szyi okazał się gruby portfel niespłacanych kredytów. Stress testy pokazały, że bank na gwałt musi zostać dokapitalizowany, bo ma za niski współczynnik wypłacalności. Czyli w razie jakiejś zawieruchy mógłby okazać się niewypłacalny. Żeby zdobyć gotówkę, spółka córka podjęła decyzję o sprzedaży polskiej córki. Pekao SA znów znajdzie się w polskich rękach.

Gdyby to były ręce drobnych, prywatnych inwestorów giełdowych, którzy kupiliby jego akcje na GPW – moglibyśmy się tylko cieszyć. Bank znów byłby polski, pozostając jednak bankiem prywatnym. Tak się jednak nie stało. Repolonizacja Pekao SA oznacza bowiem jego renacjonalizację. Stanie się bankiem kontrolowanym przez wielkie spółki skarbu państwa, czyli faktycznie kontrolowanym przez polityków. Podobnie jak drugi największy bank detaliczny, PKO BP.

Politycy nie tylko będą mieli ogromny wpływ na to, kto znajdzie tam zatrudnienie, a jak widać, preferowane są związki z ekipą rządzącą, nie zaś kompetencje. Gorzej, że politycy zaczną też wywierać wpływ na jego politykę kredytową. Ulegną pokusie, by udzielał pożyczek przedsiębiorstwom bez zdolności kredytowej, których inne banki kredytować nie będą chciały.

Stefan Kawalec, który był wielkim zwolennikiem repolonizacji, renacjonalizacji jest przeciwny. Uważa, że za kilka lat może się okazać, żeśmy wielką szansę repolonizacji banku zmarnowali. Że ma on, jak teraz jego włoska matka, tak duży portfel złych, nieściągalnych długów, że trzeba go będzie znów sprzedawać.

Tracić też będą polscy klienci. I to nie tylko banków odzyskanych, ale wszystkich. Skoro ponad połowa sektora nie będzie ze sobą konkurować, tylko grać pod dyktando rządowej orkiestry, to banki zagraniczne tylko na tym skorzystają. Polskie banki, działając mniej efektywnie, będą podnosić ceny, więc te zagraniczne zrobią to samo. Konkurencja na rynku zostanie zniszczona. Radość z powrotu banków do macierzy może nie trwać długo.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną