Polska światowym producentem jabłek

Walka gali z kronselką
Gdyby mazowieckiej szlachcie zagrodowej bieda nie zajrzała w oczy, pewnie Polska nie byłaby dzisiaj światowym producentem jabłek. Na dobre i na złe.
Były minister rolnictwa Roman Jagieliński z synem Jackiem zarządzają 200 ha sadów, mając za sobą kilka pokoleń sprzedawców jabłek.
Tadeusz Późniak/Polityka

Były minister rolnictwa Roman Jagieliński z synem Jackiem zarządzają 200 ha sadów, mając za sobą kilka pokoleń sprzedawców jabłek.

Sadownikom globalizacja podoba się bardzo: na otwarciu nowych rynków mogliby sporo zarobić. Nie boją się, że Polskę zaleją obce jabłka. I bardzo chcieliby, żeby kraj otworzył się na imigrantów. Pod tym względem również są nietypowi. Ale na całym świecie zarobki sadowników zależą od imigrantów. W Stanach Zjednoczonych – od Meksykanów. Jeśli Donald Trump spełni obietnice wyborcze i odgrodzi USA od sąsiadów murem, eksport amerykańskich jabłek się załamie, bo nie będzie ich miał kto zrywać. W Belgii i Holandii, które specjalizują się w eksporcie gruszek, zbiory zależą od Polaków, którzy jeżdżą tam na saksy. Polskie owoce wiszą z kolei na Ukraińcach.

Dowodem są czereśnie. Mimo że smaczne i lubiane, powoli znikają z rynku. Owoce są małe, ze zbiorem trzeba uporać się szybko, więc nawet firma pana Andrieja, który dostarcza pracowników z Ukrainy dla sadowników z okolic Grójca i Warki, nie bardzo jest zbiorami czereśni zainteresowana. Drzewka idą pod topór. Także dlatego, że wielkie sieci nie chcą owoców nietrwałych. – Sadownicy uprawiają wyłącznie odmiany, których oczekuje wielki handel – wzdycha prof. Augustyn Mika z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach.

Gdyby dzisiaj Ewa kusiła Adama, cechy jabłka też podyktowałyby duże sieci handlowe. Po pierwsze, musi być gruboskórne. W hipermarketach ludzie lubią owoce wziąć do ręki, co zostawia skazy na delikatniejszych odmianach i eliminuje owoce z obrotu. Dlatego nie znajdziemy tu kortlandów. Ani oliwki inflanckiej, czyli papierówki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną