Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

8 rad, jak (od poniedziałku) stać się bardziej produktywnym

Jak zwyciężyć zimową chandrę i być bardziej produktywnym?

Za oknem ciemno, zimno i śnieżnie. Z każdym dniem trudniej wstać z łóżka i zmusić się do pracy. Jedyną nadzieją jest to, że jakimś cudem od poniedziałku będzie inaczej. Że od poniedziałku uda się wstać przed świtem (bo świt wciąż jest bardzo późno) i z uśmiechem na twarzy ruszyć do pracy i wykonać wszystkie swoje obowiązki.

Niestety w praktyce szanse na nagłą poprawę produktywności są niewielkie. Może jakąś nadzieję dają rady opublikowane w portalu Business Insider? Zawsze warto spróbować i zacząć powoli (od poniedziałku) wprowadzać niektóre z nich.

1. Zrób listę rzeczy zrobionych

.Alirio García Diseño Gráfico/StockSnap.io.

Nic nie stresuje bardziej niż zerknięcie nad kawą na poranną, poniedziałkową listę rzeczy „do zrobienia”. Dlatego zamiast spisu zadań lepiej stworzyć listę rzeczy, które tego dnia udało się zrobić. Dzięki temu zyskamy orientację, co jeszcze nam zostało do zrobienia, unikniemy niepotrzebnego stresu i zdobędziemy motywację do dalszych działań.

2. Jeżeli musisz zrobić listę rzeczy „do zrobienia”, stwórz ją mądrze

.Cathryn Lavery/StockSnap.io.

Po pierwsze, nie przejmuj się zbytnio, jeżeli wieczorem Twoja lista „rzeczy do zrobienia” wciąż jest na kilometr długa. Po drugie, przy spisywaniu listy podziel zadania na „zadania główne” i „zadania szczegółowe”. Ta pierwsza kategoria powinna zawierać w sobie wielkie, ambitne i trudne postanowienia, cele, np. bycie bardziej asertywnym w kontaktach z szefem.

Traktujmy je jako coś ważnego i starajmy się wypełnić je jak najlepiej, ale bądźmy wyrozumiali dla siebie samych. W końcu nie od razu Rzym zbudowano. Druga kategoria, „cele szczegółowe”, powinna zawierać bardzo konkretne, możliwe do wykonania i realistyczne zadania, składające się z pojedynczych czynności, z konkretną datą ich zakończenia.

3. Zrób listę nieskończonych rzeczy z opisem, jak zamierzasz je załatwić jutro

.Basheer Tome/Flickr CC by 2.0.

Najgorszą rzeczą z punktu widzenia działań mających na celu podnieść naszą produktywność, jest zamartwianie się całą noc rzeczami, których nie udało się nam zrobić. Żeby tego uniknąć, usiądźmy wygodnie wieczorem i zróbmy listę nieukończonych zadań z opisem, kiedy i w jaki sposób zamierzamy je dokończyć.

Po raz kolejny: bądźmy dla siebie wyrozumiali i dawajmy sobie realne terminy wykonania zadań.

4. Zacznij dzień do łatwego zadania

.Freestocks.org/StockSnap.io.

Wiele osób twierdzi, że najlepiej jest zaczynać dzień do najważniejszych obowiązków, żeby reszta dnia poszła już „z górki”. Niestety przy obecnej aurze taka strategia dla większości z nas skończy się kompletną porażką. Chroniczna niemoc może sprawić, że nie tylko nie dokończymy najważniejszego zadania, ale też zupełnie zignorujemy te mniej ważne.

Dlatego (aż do wiosny) lepiej będzie zaczynać dzień od czegoś łatwego i liczyć, że cała reszta dokona się siłą rozpędu.

5. Rób sobie przerwy

.Alexandre Vanier/StockSnap.io.

Nikt nie jest w stanie pracować wydajnie przez cały dzień. Dlatego pamiętaj o przerwach. Możesz stosować zasadę 90 min wydajnej pracy i 30 min przerwy.

Oczywiście nie w każdej pracy da się tak postępować, ale możemy wymyślić własny system. Ważne, żebyśmy pamiętali o odpoczynku!

6. W przeglądarce miej otwarte tylko okienka związane z pracą

.Carl Heyerdahl/StockSnap.io.

Warunkiem zrobienia sobie przerwy jest wytężona i efektywna praca. Dlatego kiedy już zabieramy się do pracy, to pracujmy. Oznacza to brak Facebooka, YouTube i Wikipedii (chyba że dotyczą tego nasze obowiązki).

7. Stwórz listę rzeczy, które możesz zrobić w mniej niż 15 min

.Jan Vašek/StockSnap.io.

Jeżeli chcesz, aby Twój dzień był bardziej produktywny, poświęć parę chwil na stworzenie listy rzeczy, których zrobienie zajmie Ci mniej niż 15 minut. Miej listę zawsze przy sobie, a kiedy stoisz w kolejce lub czekasz na spotkanie, postaraj się wykonać któreś z wynotowanych zadań.

8. Idź spać o rozsądnej porze

.Ryan McGuire/StockSnap.io.

Chcesz mieć więcej energii do pracy? Idź spać wcześniej, najlepiej po gorącym relaksującym prysznicu, tak żeby jak najlepiej wypocząć przed następnym dniem. Sen jest ważny i jeśli chcemy być zdrowi i produktywni, powinniśmy o tym pamiętać.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną