Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Prezes dobra rada

Kaczyński radzi frankowiczom, żeby radzili sobie sami. Czyli wystawia ich do wiatru

Rada prezesa oznacza odesłanie rodzin, które uwierzyły w przedwyborcze obietnice PiS, na drzewo. Rada prezesa oznacza odesłanie rodzin, które uwierzyły w przedwyborcze obietnice PiS, na drzewo. Marek Wiśniewski / Forum
Dlaczego PiS wysyła na drzewo akurat zadłużonych, skoro spełnił inne, bardzo kosztowne obietnice?

Jarosław Kaczyński stwierdził, że jedyna droga do rozwiązania problemów rodzin zadłużonych we frankach wiedzie przez sąd. Zamiast czekać na spełnienie obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, powinni więc składać pozwy do sądu. Zadłużeni poczuli się wystawieni do wiatru, a prezydent Andrzej Duda został ośmieszony.

To on przecież autorytetem głowy państwa gwarantował, że kredyty walutowe zostaną zamienione na złotowe po kursie z dnia, w którym zostały zaciągnięte. Droga przez sąd wcale nie gwarantuje, że rozstrzygnięcie zawsze będzie korzystne dla dłużnika. To zależy od rodzaju umowy, a te były różne. Rozstrzygnięć więc także nie należy spodziewać się wyłącznie korzystnych dla dłużników. Zwłaszcza że przez lata frankowicze finansowo na kredytach walutowych wychodzili o wiele lepiej niż zadłużeni w rodzimej walucie. Z danych wynika też, że ten rodzaj kredytów hipotecznych nadal spłacany jest rzetelnie, choć często spowodowane jest to mocnym zaciśnięciem pasa i wieloma wyrzeczeniami.

Rada prezesa, gdyby użyć języka potocznego, oznacza po prostu odesłanie rodzin, które uwierzyły w przedwyborcze obietnice PiS, na drzewo.

Dla frankowiczów wsparcia od PiS zabrakło

Pozostaje jednak pytanie, dlaczego na drzewo wysyła on akurat te 600 tys. rodzin, skoro rząd Prawa i Sprawiedliwości spełnił inne, bardzo kosztowne obietnice? Program 500+ to wydatek ponad 23 mld zł rocznie. Wcześniejsze emerytury tylko do roku 2020 mogą kosztować 40 mld zł. Z każdym kolejnym rokiem budżet uszczuplany będzie jeszcze bardziej. Skoro więc Prawo i Sprawiedliwość stabilności finansów państwa nie ceni wysoko, to dlaczego do wiatru wystawia akurat posiadaczy kredytów frankowych?

Sam prezes tego nie wyjaśnił, jesteśmy więc skazani na spekulacje. Na tzw. rynkach mówi się, że zażądali tego inwestorzy niemieccy, z przyciągnięcia których do Polski tak dumny jest wicepremier Morawiecki. Najwyraźniej na stabilności finansowej państwa zależy im bardziej niż rządowi polskiemu. Nie chcą inwestować w kraju, który dziarskim krokiem zmierza ku przepaści, bo nie zamierzają stracić swoich pieniędzy.

Zdają też sobie doskonale sprawę z tego, czego PiS zdaje się nie rozumieć. Że obietnica Dudy – dotycząca przewalutowania kredytów frankowych po kursie dnia – oznaczałaby po prostu kryzys bankowy. Wcześniej ostrzegał przed nim Narodowy Bank Polski, jeszcze za prezesury Marka Belki. A jego wyliczenia i obawy w pełni potwierdził Adam Glapiński, już z nadania PiS. Ściągnęlibyśmy sobie na głowę niewyobrażalne nieszczęście.

Jeśli spekulacje tzw. rynków są prawdziwe, to takie wyjaśnienie byłoby dobrą, ale zarazem złą wiadomością dla wszystkich Polaków. Dobrą, bo przed zrujnowaniem własnego kraju powstrzymali nas inwestorzy zagraniczni. Złą – bo jak widać, w Polsce partia prąca do władzy gotowa jest za to zapłacić każdą cenę. Nawet cenę pogrążenia kraju w ruinie.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną