Rynek

Inflacja wróciła na dobre

Inflacja odpuszcza, ale konsumenci nie mają powodów do radości

Według szybkiego szacunku GUS w marcu ceny urosły o 2 proc. Według szybkiego szacunku GUS w marcu ceny urosły o 2 proc. Janusz Kapusta / Corbis
Po kilku miesiącach bardzo szybkich wzrostów inflacja nieco odpuściła. Według szybkiego szacunku GUS w marcu ceny urosły o 2 proc. po wzroście o 2,2 proc. w lutym.

Część mniej obeznanych z ekonomią na powyższe liczby osób spojrzy z niedowierzaniem. Przecież ceny paliw urosły od wakacji o ponad 20 proc., a za niektóre produkty żywnościowe – głównie ciepłolubne warzywa, jak pomidory – trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej niż przed rokiem. Boleśnie odczuły to budżety zwłaszcza osób mniej zamożnych, które na żywność, paliwo i czynsz mogą wydać nawet połowę swoich miesięcznych dochodów. Niska, bo wciąż 2-proc., inflacja to jednak efekt braku wzrostów cen towarów luksusowych oraz usług.

Wcześniej spadki cen prądu czy gazu, którym towarzyszył stosunkowo powolny wzrost wynagrodzeń, przeciwdziałała podnoszeniu cen, a wysoka konkurencja o klienta u operatorów kablowych czy telefonii komórkowej sprzyjała licznym promocjom i sezonowym przecenom.

Ten okres niskiego wzrostu cen usług jednak zaczyna się powoli kończyć. Odczuwalne przez wielu Polaków podwyżki cen żywności i paliw przełożą się bowiem lada moment na wyższe roszczenia płacowe wobec pracodawców. Ci z kolei mają coraz mniej argumentów przeciwko podnoszeniu wynagrodzeń.

Stopa bezrobocia notuje prawie co miesiąc kolejne najniższe od czasu transformacji, a zmniejszająca aktywność zawodową Polek polityka rządu, w tym obniżka wieku emerytalnego i wprowadzenie programu świadczeń wychowawczych 500+, powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej borykają się ze znalezieniem pracowników. W rezultacie w tym roku tempo wzrostu płac trwale przebije 5 proc., co wymusi na firmach pierwsze od kilku lat podwyżki cen usług.

Zapomnijmy już o deflacji

W kolejnych kwartałach inflacja nie będzie jednak bardzo doskwierać. Co prawda w drugiej połowie roku tempo wzrostu cen osiągnie zapewne cel inflacyjny NBP, czyli 2,5 proc., ale podwyżki staną się mniej uciążliwe dla gospodarstw domowych, zwłaszcza tych najbiedniejszych. Dzięki ostatniemu umocnieniu złotego nieco potanieją paliwa, a dobra wiosenna pogoda zapowiada szybkie sezonowe obniżki cen owoców i warzyw.

W rezultacie wyższe ceny usług będą częściowo rekompensowane przez tańsze towary pierwszej potrzeby. Tym samym ciężar podwyżek przesunie się z portfeli biedniejszych Polaków na kieszenie tych bogatszych, którzy częściej chodzą do restauracji, na kręgle czy wynajmują do pomocy przy pielęgnacji domu ogrodników.

Niestety, mimo że inflacja nie będzie zbyt uciążliwa, to o deflacji, która przez ponad dwa lata cieszyła konsumentów, trzeba już zapomnieć.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną