Rynek

Zamach na Borussię Dortmund i spekulacje akcjami w tle. Czy to już terroryzm ekonomiczny?

Sergiej W. który zorganizował zamach na Borussię Dortmund, zrobił to nie z powodów ideologicznych, a dla czystej chęci zysku. Sergiej W. który zorganizował zamach na Borussię Dortmund, zrobił to nie z powodów ideologicznych, a dla czystej chęci zysku. BD / mat. pr.
Sergiej W. to Rosjanin, który zorganizował zamach na Borussię Dortmund. I zrobił to nie z powodów ideologicznych, a z chęci zysku.

Nie poglądy polityczne czy fanatyzm religijny, a zwykła żądza zysku stała za atakiem na drużynę Borussii Dortmund. Rynki finansowe oferują psychopatom całą gamę niebezpiecznych narzędzi.

Oby ten przykład nie okazał się zaraźliwy. Podejrzany o dokonanie zamachu w Dortmundzie grał na spadek akcji klubu piłkarskiego. Spadek, który postanowił sam wywołać, atakując autokar z piłkarzami i licząc na ofiary śmiertelne. Wówczas, jak zakładał, kurs akcji załamałby się, na czym zarobiłby właśnie Sergiej W.

Ostatecznie zamach nie wyrządził tak dużo szkód, jak zakładał Rosjanin, a kurs akcji Borussii spadł tylko nieznacznie. Wszystko dlatego, że bomby uszkodziły autokar w dużo mniejszym stopniu, niż planował Siergiej W. Tylko jeden piłkarz został ranny, a mecz Ligi Mistrzów opóźniono o dzień. Pieniądze, za które Rosjanin kupił akcje, przepadły, a podejrzanego czeka teraz proces.

Jednak sama metoda jest na tyle prosta, że może szybko znaleźć naśladowców. Zwłaszcza w czasach, gdy o każdy zamach automatycznie podejrzewa się islamistów, a media powtarzają bezkrytycznie komunikaty publikowane przez różnych wariatów określających się jako ISIS. Oni automatycznie przyznają się do każdego ataku na świecie. Tym łatwiej wywołać panikę, kierując się zupełnie innymi motywami i w ten sposób próbować odwrócić od siebie uwagę.

Zamach w Dortmundzie każe zadać pytania o zagrożenia związane z nowoczesnymi instrumentami finansowymi. Angażując stosunkowo niewielkie pieniądze, można liczyć na gigantyczny zarobek. Zwłaszcza gdy z kursami akcji czy surowców wydarzy się coś bardzo mało prawdopodobnego. Siergiej W. postanowił taką właśnie bardzo mało prawdopodobną sytuację samemu wytworzyć.

Trudno oczywiście wyobrazić sobie, że takich instrumentów finansowych uda się zakazać. Skoro nawet wielki kryzys finansowy im nie zaszkodził, to i jeden zamach niczego nie zmieni. Tak ważne jest zatem uważne śledzenie rynków finansowych przez instytucje nadzorujące. Jednak jeszcze ważniejsze jest zgłaszanie wszelkich wątpliwości przez samych brokerów, gdy tylko widzą coś niepokojącego. Tak właśnie wyszły na jaw podejrzane interesy Siergieja W. Zgubiły go nonszalancja i dziwne, rzucające się w oczy zachowanie. Ale ewentualni naśladowcy mogą być już lepiej przygotowani.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną