Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Czym jest 52-Week Money Challenge i w jaki sposób pomaga zdobyć małą fortunę?

52-Week Money Challenge to łatwy sposób na oszczędzanie. Na czym polega? 52-Week Money Challenge to łatwy sposób na oszczędzanie. Na czym polega? Fabian Blank / Unsplash
Dzięki nowemu rodzajowi wyzwania można zaoszczędzić nawet 13 tys. zł. W jaki sposób?

Mogłoby się wydawać, że Ice Bucket Challenge i Manekin Challenge zakończą masowe zainteresowanie takimi rozrywkami, ale (jak się okazuje) jest wprost przeciwnie.

Internet podbija właśnie zupełnie nowy rodzaj internetowego wyzwania. Z tym że ukończenie 52-Week Money Challenge może nie tylko podbić statystyki w mediach społecznościowych, ale przede wszystkim dobroczynnie wpłynąć na zasobność portfela.

52-Week Money Challenge. O co chodzi?

Celem 52-Week Money Challenge jest… oszczędzanie pieniędzy. Skoro odkładanie pieniędzy jest trudne, a większość ludzi zmaga się z większymi lub mniejszymi długami, to trzeba zrobić coś, aby odkładanie funduszy zmienić w ekscytującą zabawę. Na czym to polega?

52-Week Money Challenge jest rozpisane na cały rok, ale po jego ukończeniu na naszym koncie znajdziemy całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Idea stojąca za wyzwaniem jest bardzo prosta. Pierwszego tygodnia zadania odkładamy do skarbonki 10 zł. Drugiego tygodnia 20, trzeciego 30 itd., aż do tygodnia 52, w którym do skarbonki wrzucamy 520 zł.

Przed rozpoczęciem oszczędzania osoby biorące udział w wyzwaniu tworzą długą listę tygodni oraz odkładanych w tym czasie do skarbonki sum, a później każdego tygodnia odznaczają dokonane w ramach harmonogramu wpłaty. W internecie żyje wiele wersji tabelek pomagających ukończyć 52-Week Money Challenge, większość z nich składa się z następujących kolumn:

– Kolumna z numerkiem tygodnia
– Kolumna z datą dokonania wpłaty
– Kolumna z kwotą odłożoną na konto w tym tygodniu
– Kolumna z sumą pieniędzy, które udało się zaoszczędzić do tej pory

Taki harmonogram ma także drugą funkcję – można dzięki niemu manipulować wpłatami w taki sposób, żeby zupełnie nie wyczyścić swojego konta. Należy pamiętać, że o ile w pierwszych tygodniach odkładanie jest proste (10, 20, 30 i 40 zł), to w miesiącu ostatnim może być bardzo, by tak rzec, inwazyjne (490, 500, 510 i 520 zł). Dlatego uczestnicy w jednym miesiącu odkładają np. sumę z tygodnia 4., 50., 32. i 7., a później pracowicie uzupełniają wybrane rubryki rozpiski.

Swoimi wzlotami i upadkami internauci dzielą się pod hasztagiem #52weekchallenge, a sumy, które udaje im się zaoszczędzić, stosując tę prostą metodę, okazują się dość imponujące.

Ile można zaoszczędzić?

W amerykańskiej wersji wyzwanie rozpoczyna się od 1 dolara. Po roku oszczędzania Amerykanin na swoim koncie odnotowuje wzrost o 1378 dol. Jeśli zaczyna się od 10 zł, po 52. tygodniu na koncie oszczędnościowym lub w skarbonce znajdzie się nawet 13 tysięcy 780 zł.

Z pewnością warto spróbować!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną