Nowy trend: mieszkania na wodzie

Zbuduj i zacumuj
Czy Polacy polubią mieszkania budowane na rzekach, kanałach i jeziorach? Do drugiej Holandii nam daleko, ale lekki zwrot ku wodzie już jest.
Wrocław, „pierwszy w Polsce dom na wodzie” przycumowany przy moście Grunwaldzkim.
Marcin Maziej

Wrocław, „pierwszy w Polsce dom na wodzie” przycumowany przy moście Grunwaldzkim.

Nawodne domy pojawiły się w różnych miastach. Są miejsca, gdzie można je obejrzeć i wypróbować. To nie są wysłużone barki, zaadaptowane, jak kto umiał, ale całkiem nowe konstrukcje, całoroczne, często komfortowe domy, budowane w nowych technologiach. Jeden z nich od czterech lat cumuje przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu, z dumnym szyldem „Pierwszy w Polsce dom na wodzie”.

Należy do Kamila Zaremby, czterdziestoparolatka, technika budownictwa, który skończył także szkołę fotografii. Para się reklamą oraz, w ramach rodzinnej firmy, remontami zabytkowych obiektów drewnianych. Pomysł, by zamieszkać na wodzie, zakiełkował w jego głowie w 2005 r. Pragnął wyrwać się z bloku, nie chciał brać kredytu na budowę. A tata zawsze mu powtarzał: jak nie wiesz, co zrobić, to zrób inaczej. W domu na wodzie zobaczył szansę zamieszkania w atrakcyjnym miejscu bez wydawania pieniędzy na działkę.

O domu Zaremby wielu mówi „willa”, bo to 200 m kw. – pięć pokoi, kuchnia, toaleta, pomieszczenia gospodarcze. Do tego 200 m dachu jako taras. Dom, jak powiada właściciel, ma dużo bajerów. Jest ogrzewany za pomocą pompy cieplnej, która korzysta z ciepła wody w rzece. Latem ta sama instalacja zapewnia chłodzenie. Energia do zasilania pompy, jak w tradycyjnym domu, jest pobierana z lądu. Woda również. Ścieki są odprowadzane do miejskiej kanalizacji. Koszty – ok. 100 zł miesięcznie za wodę, 400 zł za prąd.

Szkielet domu osadzony został na betonowym pływaku wypełnionym specjalnym styropianem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną