Rynek

Telefon alarmowy

Kto zapłaci za roaming bez dopłat

Jeden gigabajt zużyty w roamingu przez polskiego klienta kosztuje naszego operatora 7,70 euro, czyli ponad 30 zł. Jeden gigabajt zużyty w roamingu przez polskiego klienta kosztuje naszego operatora 7,70 euro, czyli ponad 30 zł. Getty Images
Czy za unijny roaming bez dopłat wszyscy zapłacimy podwyżką cen usług telekomunikacyjnych? Straszy tym nawet polski rząd, który nie zadbał o ochronę interesów polskich firm.
Koszty roamingu są dla naszych operatorów pięciokrotnie wyższe niż przychody z tego źródła.Getty Images Koszty roamingu są dla naszych operatorów pięciokrotnie wyższe niż przychody z tego źródła.

Od początku tegorocznych wakacji Polacy, podobnie jak obywatele większości innych krajów Unii, mogą swobodniej (bo dużo taniej) korzystać z komórek za granicą. W unijnym rozporządzeniu ustalono bowiem, że stawki za tego rodzaju usługi podczas krótkich wyjazdów mają być identyczne z tymi, jakie operatorzy naliczają nam w kraju. Turyści się cieszą, a dostawcy usług zaciskają zęby. Od początku prac nad rozporządzeniem UE w tej sprawie przekonywali rząd, że te zmiany będą słono kosztować. Niestety bezskutecznie.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Telefon alarmowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021