Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

No, no, no?

Unijne gry budżetowe

Unijny budżet w 2017 r. wyniósł 147 mld euro, polskie wydatki budżetowe w tym samym roku – ok. 100 mld. Unijny budżet w 2017 r. wyniósł 147 mld euro, polskie wydatki budżetowe w tym samym roku – ok. 100 mld. Mirosław Gryń / Polityka
Ruszyły negocjacje unijnego budżetu na lata 2021–27. Polska nigdy wcześniej nie siadała do nich z tak słabymi kartami i w tak trudnych okolicznościach.
Polska pozostaje największym beneficjentem wypłat, także z puli na spójność. Ze wspólnej kasy dostajemy co roku 10 mld euro więcej, niż do niej wpłacamy.Mirosław Gryń/Polityka Polska pozostaje największym beneficjentem wypłat, także z puli na spójność. Ze wspólnej kasy dostajemy co roku 10 mld euro więcej, niż do niej wpłacamy.

Na jakie polityki unijne łożyć? Gdzie zwiększać? Co obcinać? Którym państwom? 23 lutego na szczycie Rady Europejskiej rozpoczęła się debata o przesuwaniu miliardów euro. Mniejsze, trudniej dostępne pieniądze dla Polski w kolejnym budżecie UE na lata 2021–27 to może być pierwszy rachunek, jaki Unia wystawi nam za sprzeniewierzenie się wspólnym zasadom. Negocjacje będą tym trudniejsze, że na ostateczny kształt budżetu muszą jednomyślnie przystać wszystkie państwa członkowskie. Na dodatek pojawił się pomysł, by dzielenie pieniędzy na tzw.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Rynek; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "No, no, no?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >