Rynek

Nowe jak stare

Koncerny celowo skracają żywotność swoich towarów

„Model konsumpcji, jaki mamy, jest nie do utrzymania na dłuższą metę”. „Model konsumpcji, jaki mamy, jest nie do utrzymania na dłuższą metę”. Olivier Le Moal / PantherMedia
Rozmowa z Samuelem Sauvage’em, szefem francuskiego stowarzyszenia Stop Planowanemu Postarzaniu, o tym, jak walczyć z wielkimi koncernami, które ciągle zmuszają nas do kupowania nowych i wyrzucania jeszcze dobrych sprzętów.
Samuel SauvageStephane de Sakutin/AFP/EAST NEWS Samuel Sauvage

CEZARY KOWANDA: – Niedawno informatyczny gigant Apple przyznał, że celowo spowalnia działanie starszych modeli iPhone’ów. Wszystko podobno w trosce o użytkowników. Dlaczego teraz Apple powinien szczególnie bać się Francji?
SAMUEL SAUVAGE: – Bo Francja, jako na razie jedyny kraj na świecie, ma od 2015 r. odrębną ustawę pozwalającą walczyć z planowanym postarzaniem produktów.

Brzmi groźnie. Co to takiego?
Chodzi o sytuacje, w których firma – w różny sposób – umyślnie skraca żywotność swojego towaru.

Polityka 19.2018 (3159) z dnia 08.05.2018; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe jak stare"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021