Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Przejęcie Lawrence David to kolejna zagraniczna inwestycja Wieltonu. Przejęcie Lawrence David to kolejna zagraniczna inwestycja Wieltonu. materiały prasowe
Wojciech SienickiMagdalena Kraszewska Wojciech Sienicki

Wydarzenia

Wielton, producent naczep i przyczep samochodowych z Wielunia, za 26 mln funtów (ok. 125 mln zł) kupił 75 proc. udziałów swojego mniejszego konkurenta – brytyjskiej firmy Lawrence David z Peterborough. A do 2022 r. chce przejąć pozostałe 25 proc. udziałów. Produkcja Lawrence David to ok. 3,5 tys. sztuk różnych naczep, m.in. do pojazdów dostawczych, rocznie. Przychody firmy sięgają prawie 74 mln funtów. Notowany na GPW w Warszawie Wielton jest większą spółką (trzecią wśród największych europejskich producentów naczep i przyczep). Jej przychody sięgają 1,7 mld zł. Przejęcie Lawrence David to kolejna zagraniczna inwestycja Wieltonu. W 2017 r. spółka kupiła niemieckiego wytwórcę naczep firmę Langendorf.

• Belgijska Grupa Umicore (technologia i recykling materiałów, 59 zakładów na świecie, ok. 10 tys. pracowników) zainwestuje w Polsce ponad 1,38 mld zł. W Nysie wybuduje fabrykę produkującą katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w autach elektrycznych oraz magazynach energii. W Polsce Umicore znana jest od 1996 r. jako producent blach cynkowo-tytanowych. Dwa lata temu w Nowej Rudzie firma uruchomiła produkcję katalizatorów. W zakładach w Nysie, gdzie pracować będzie ponad 400 osób, powstanie też centrum badawczo-rozwojowe Umicore. Grupa zamierza współpracować z lokalnymi uczelniami oraz szkołami zawodowymi.

Polska Grupa Energetyczna pożyczyła 4,1 mld zł od konsorcjum banków, w którym znalazły się PKO BP, Intesa Sanpaolo, MUFG Bank oraz Santander. Kredyt ma być przeznaczony m.in. na finansowanie bieżącej działalności PGE, wydatki inwestycyjne i kapitałowe oraz na refinansowanie zadłużenia. Informacja o kredycie nie wzbudziła entuzjazmu inwestorów – akcje PGE staniały 17 września o 0,34 proc. /Polityka Insight Energy

***

Kadry

Jacek Bartosiak będzie kierował spółką odpowiedzialną za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja o wartości ok. 35 mld zł ma powstać do 2027 r. Bartosiak jest z wykształcenia adwokatem (ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim) oraz doktorem nauk społecznych (doktorat obronił w PAN). Przez ostatnie lata był partnerem zarządzającym w kancelarii Bartosiak i Partnerzy, która zajmuje się obsługą biznesu. Na swoim blogu pisze o sobie: ekspert do spraw geopolityki i strategii, nowoczesnej sztuki wojennej i wojny morskiej.

Wojciech Sienicki został dyrektorem zarządzającym Kuehne+Nagel w Polsce (lokalna część międzynarodowej firmy logistycznej, która działa w 100 krajach, zatrudniając ponad 79 tys. pracowników). Sienicki ma prawie 30-letnie doświadczenie w branży transportowej i logistyce. Przez ostatnie 7 lat był odpowiedzialny za dział spedycji drogowej i kolejowej w Kuehne+Nagel w Polsce.

***

Barometr

• W 2018 r. na polskie drogi może w sumie wjechać ok. 1 mln używanych aut z importu – podała „Gazeta Wyborcza”. Z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika bowiem, że do końca sierpnia zarejestrowano już ponad 625 tys. używanych aut sprowadzonych z zagranicy, czyli o 7,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Ponad połowa sprowadzonych samochodów miała ponad 10 lat.

***

Technologie

• Polska firma Zortrax (oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego) wprowadza na rynek drukarkę żywicową 3D-Inkspire, wykorzystującą technologię UV LCD, która sprawia, że urządzenie pracuje 8 razy szybciej i dokładniej niż dostępne na rynku drukarki 3D DLP i SLA (technologia SLA jest precyzyjna, ale powolna, natomiast DLP zapewnia szybkość, kosztem dokładności). Inkspire potrafi tworzyć detale widoczne jedynie pod mikroskopem, co otwiera nowe możliwości w inżynierii precyzyjnej, protetyce dentystycznej czy jubilerstwie. Cena nowej drukarki to ok. 2,7 tys. dol.

Kryptowaluty przyspieszają transakcje międzybankowe. Bank Santander i amerykański gigant płatnościowy MoneyGram, dzięki współpracy z Ripple, emitentem wirtualnej waluty, mogą realizować transgraniczne przelewy w ciągu 24 godzin (tradycyjnymi kanałami trwa to do pięciu dni). Codzienne płatności kryptowalutami umożliwiają też niektóre fintechy, np. Revolut, zaś firma CoolBitX pracuje nad urządzeniem – kryptoportfelem, przypominającym kartę płatniczą. Powoli kryptowaluty zaczynają być akceptowane przez firmy z sektorów: e-handlu i technologii oraz małe przedsiębiorstwa, które chcą zachęcić młodych klientów do korzystania z ich ofert. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Fundacja farmaceutycznej Grupy ADAMED podsumowała realizację czwartej edycji programu ADAMED SmartUP skierowanego do uzdolnionych uczniów w wieku 15–19 lat. W ciągu czterech lat prawie 25 tys. chętnych zarejestrowało się w programie. Każdego roku 50 wybranych osób uczestniczy w obozach naukowych organizowanych przez fundację we współpracy ze środowiskiem akademickim (do tej pory wzięło w nich udział 200 uczniów). Spośród tej grupy 10 najlepszych uczniów ma możliwość uczestniczenia – przez cały rok szkolny – w programie konsultacji naukowych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Na początku października rusza rejestracja do piątej edycji programu ADAMED SmartUP.

Grupa Carrefour wdraża Act for Food – program, który ma zapewnić klientom dostęp do żywności wysokiej jakości, zdrowej i w rozsądnej cenie. Program jest również realizowany w Polsce. Wśród działań, które mają pomóc w transformacji żywieniowej, są m.in. Zdrowa Półka, z produktami dietetycznymi i dla diabetyków oraz żywnością bio (jest już 1500 takich produktów); Wegański wybór – 167 artykułów spożywczych oraz 63 kosmetyki na bazie składników pochodzenia roślinnego; czy Kontrakty farmerskie – roczne umowy z polskimi dostawcami warzyw i owoców.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Rynek; s. 40
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama