Rynek

Tydzień spadków na światowych giełdach

Donald Trump, największy problem dla światowych rynków. Czekamy na kryzys?

Nowojorska giełda Nowojorska giełda Brendan McDermid / Forum
Im dłużej trwa dobra koniunktura, tym bardziej wszyscy boją się krachu. A amerykański prezydent tradycyjnie podgrzewa atmosferę.

Ostatnie gwałtowne spadki na światowych giełdach to przypomnienie, że wszyscy siedzimy na beczce prochu i zastanawiamy się, kiedy nastąpi wybuch. Amerykański Fed, czyli odpowiednik banku centralnego, stara się trochę ostudzić emocje, podnosząc stopy procentowe. Ale właśnie tego wszyscy inwestorzy panicznie się boją, bo ostatnia dekada – czas od początku kryzysu finansowego, a potem gospodarczego – była okresem bardzo niskich czy wręcz zerowych stóp. A to skłoniło zwłaszcza firmy do zadłużania się ponad miarę.

Czytaj także: Polityka Donalda Trumpa zagraża światowemu handlowi

Donald Trump krytykuje Fed za podwyżki

Tani pieniądz polubił również Donald Trump, który dziś ostro krytykuje Fed za podwyżki, wprowadzając dodatkową nerwowość. Warto przypomnieć, że Trump jest sam sobie winien, bo to on wymienił po dojściu do władzy szefa Fedu. Jego nominat Jerome Powell okazał się zbyt jastrzębi, skoro pod jego kierunkiem Fed prowadzi politykę sprzeczną z oczekiwaniami prezydenta. Nie pierwsza to i nie ostatnia nominacja Trumpa, która obróciła się przeciw niemu.

Oczywiście Trump krytykuje bank centralny w pełni świadomie. Jeśli dojdzie do kryzysu gospodarczego, będzie miał od razu kozła ofiarnego. A póki dobra koniunktura trwa, Trump wszystkie zasługi przypisuje oczywiście sobie.

Prezydent USA podgrzewa atmosferę

Tymczasem to sam prezydent Stanów Zjednoczonych jest dziś największym problemem dla światowych rynków. Nie tylko krytykuje własny bank centralny, czego jego poprzednicy nie robili. Prowadzi też szereg wojen handlowych, na czele z tą najważniejszą, czyli amerykańsko-chińską. Na razie efekty ma marne, bo deficyt USA w handlu z Chinami zamiast spadać, wciąż rośnie. To jednak tylko bardziej rozjusza Trumpa i czyni go kompletnie nieprzewidywalnym.

Dodajmy do tego jeszcze rosnące ceny ropy, w dużej mierze z powodu krucjaty Trumpa przeciw Iranowi, który ma coraz większe kłopoty z eksportem surowca. Trudno się zatem dziwić inwestorom, że chociaż dane gospodarcze są wciąż świetne, oni reagują coraz bardziej nerwowo.

Dane dobre, reakcje nerwowe. Świat czeka na kryzys?

Jesteśmy dziś w bardzo dziwnym momencie, gdy wszyscy zapowiadają problemy i wypatrują ich sygnałów. Póki co, raczej daremnie, ale to wcale nikogo nie uspokaja. Tak jakby świat stwierdził, że dobra koniunktura trwa za długo i przyjdzie za nią zapłacić kolejnym, poważnym kryzysem. Tym bardziej że lekarstwo w postaci bardzo niskich stóp procentowych musi mieć skutki uboczne.

Z jednej strony zatem ceny akcji wciąż rosną, a z drugiej równocześnie co pewien czas pojawiają się ataki paniki. Na razie są one krótkotrwałe, bo mimo problemów z handlem, ropą, Włochami czy rosnących stóp bezrobocie jest wciąż wyjątkowo niewielkie, a wzrost PKB więcej niż przyzwoity. Tylko jak długo jeszcze?

Czytaj także: Europejskie firmy ulegają presji USA i wycofują się z Iranu. Skorzystają Chińczycy

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną