Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Nowy sztuczny świat

Nowy sztuczny świat. Kiedy wszystko będzie inteligentne?

Potrzebne są regulacje prawne, które poważnie potraktują obecność sztucznej inteligencji i robotyzację wielu dziedzin życia. Potrzebne są regulacje prawne, które poważnie potraktują obecność sztucznej inteligencji i robotyzację wielu dziedzin życia. Getty Images
Zmiany, jakie wywoła niedawno rozpoczęta czwarta rewolucja przemysłowa, wykraczają daleko poza sferę gospodarki. Wchodzimy w erę świata cyfrowo-fizycznego, a nawet cyfrowo-biologicznego. I nic nie będzie już takie jak dotąd.
Wiele firm przemysłowych już od kilku lat wpisuje w swoje strategie cyfryzację procesów i przeznacza coraz więcej wydatków na inwestycje w automatyzację.vitaliy_sokol/PantherMedia Wiele firm przemysłowych już od kilku lat wpisuje w swoje strategie cyfryzację procesów i przeznacza coraz więcej wydatków na inwestycje w automatyzację.

Elon Musk, amerykański multimiliarder, przedsiębiorca-wizjoner, na którym wzorowali się twórcy Iron Mana, ostatnio elektryzuje świat zapowiedziami sprzęgnięcia ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją. Wyznaczony termin tej symbiozy to raptem 2021 r. Nawet jeśli z ostrożnością podejść do podanej przez Muska daty, można być pewnym, że cyborgizacja człowieka stanie się faktem jeszcze w I połowie XXI w., a sztuczna inteligencja (AI) już niebawem będzie równie oczywistym składnikiem naszej rzeczywistości jak energia elektryczna czy internet.

Wraz z nowymi technologiami pojawią się tysiące urządzeń, czynności i określeń, które przynajmniej na początku podzielą nas na włączonych w zmiany beneficjentów i wykluczonych z rewolucji outsiderów.

Nowomowa przyszłości

Jedną z najbardziej fascynujących dziedzin, z jaką musi zmierzyć się współczesny człowiek, niespecjalizujący się w wysokich technologiach, jest internet rzeczy (w skrócie IoT, od angielskiego określenia Internet of Things). W dużym uproszczeniu: jest to sieć składająca się z urządzeń, które bez ingerencji człowieka komunikują się ze sobą, wysyłając i odbierając dane poprzez „cyfrową chmurę” – jak ta, z której korzystamy, wgrywając starsze zdjęcia czy filmy z telefonu, żeby zmieścić nowe na karcie pamięci urządzenia (o ograniczonej przecież pojemności).

To jednak dopiero początek pojęciowych schodów. Współczesna informatyka to m.in. analiza Big Data, czyli dużych, zmieniających się i różnorodnych baz danych, których usystematyzowanie może pomóc np. w przygotowaniu lepszej oferty dla klientów albo polepszeniu efektywności procesów produkcyjnych. Testowanie nowych rozwiązań ułatwia technologia cyfrowego bliźniaka (digital twin), czyli wirtualna kopia procesów produkcyjnych umożliwiająca np.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy sztuczny świat"
Reklama