Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
PGE Energia Odnawialna zbuduje trzy farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim.Marcin Bielecki/PAP PGE Energia Odnawialna zbuduje trzy farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim.
Grzegorz Gacek został prezesem spółki Distribev Orbico, dystrybutora m.in. produktów alkoholowych.Marcin Aniszewski/materiały prasowe Grzegorz Gacek został prezesem spółki Distribev Orbico, dystrybutora m.in. produktów alkoholowych.

Wydarzenia

W Katowicach trwa 24. szczyt klimatyczny ONZ (COP24, 3–14 grudnia 2018). Światowi liderzy mają przyjąć zasady wdrażania globalnego porozumienia paryskiego z 2015 r., zgodnie z którym kraje zobowiązały się tak ograniczyć emisję CO2, by wzrost temperatury na świecie do 2100 r. nie przekroczył 1,5–2 st. C. Teraz muszą ustalić: jak obniżać emisję CO2, jak wspierać finansowo kraje rozwijające się i transferować do nich nowe technologie obniżające emisje. Drugim celem konferencji jest podsumowanie tzw. dialogu Talanoa, czyli trwającego od stycznia 2018 r. procesu dzielenia się przez rządy dobrymi praktykami w dziedzinie ochrony klimatu. Więcej informacji o COP24 na stronie: politykainsight.pl/pi-climate/ w nowym, bezpłatnym serwisie Polityki Insight. /Polityka Insight Climate

PGE Energia Odnawialna zbuduje trzy farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim. Do 2020 r. wybudowane zostaną 33 wiatraki o mocy 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW. PGE Energia Odnawialna ma już 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną. Według szacunków produkcja „zielonej energii” w Grupie PGE w skali roku wzrośnie średnio z ok. 1841 GWh do 2119 GWh. A farmy wiatrowe zwiększą swoją moc z 549,98 MW do 647,16 MW.

Michelin Polska zainwestuje w modernizację swojej fabryki opon w Olsztynie 169 mln zł (7 proc. tej kwoty stanowi subwencja Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii). Fundusze przeznaczone będą na uruchomienie najnowocześniejszej technologii do produkcji opon klasy premium. Obecnie w zakładzie produkowane są opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych. Koncern Michelin jest obecny w Olsztynie od 23 lat. W tym czasie zainwestował w fabrykę ok. 1 mld euro.

***

Kadry

Grzegorz Gacek został prezesem spółki Distribev Orbico (należy do międzynarodowej Grupy Orbico), dystrybutora m.in. produktów alkoholowych. Firma zarządza w Polsce flotą 550 samochodów i współpracuje z 35 tys. klientów. Gacek pracował m.in. w PepsiCo, Danone oraz Kompanii Piwowarskiej i w strukturach jej właściciela SABMiller w Szwajcarii. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz programy menedżerskie, m.in. w London Business School i hiszpańskiej IESE Business School.

• Dr Filip Granek, założyciel spółki XTPL, twórca innowacyjnej technologii umożliwiającej ultraprecyzyjny druk nanomateriałów, został zwycięzcą 16. edycji organizowanego przez firmę doradczą EY konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Nowy Biznes i będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of The Year 2019 w Monako. Granek ukończył Politechnikę Wrocławską, a potem zawodowe doświadczenia zdobywał m.in. w Energy Research Centre of the Netherlands (ECN) i w chińskiej firmie Kingstone Semiconductor, zajmującej się implantacją jonów.

***

Barometr

• Instytut Kantar Millward Brown na zlecenie TÜV Rheinland Polska, firmy zajmującej się certyfikacją produktów, przeprowadził badanie na temat zakupowych motywacji konsumentów. Okazuje się, że dla 71 proc. badanych najważniejszym kryterium przy wyborze produktu jest jakość, cena ważna jest dla 61 proc. A tylko 6 proc. badanych przyznało, że decyzję o zakupie podjęło pod wpływem reklamy. 45 proc. nie widzi zależności między marką a jakością. Ok. 28 proc. twierdzi, że kupuje produkty markowe, bo gwarantują jakość. A 32 proc. celowo wybiera towary mniej znanych producentów, bo ich zdaniem są porównywalnej lub nawet lepszej jakości. Z badania wynika również, że trzy czwarte Polaków sprawdza, czy kupowane produkty mają certyfikaty jakości i 60 proc. ma do nich zaufanie.

***

Technologia

• Firma Antal, zajmująca się rekrutacją specjalistów i menedżerów, tworzy Agencję Pracy Robotów, która umożliwi pracodawcom wynajem wirtualnych pracowników do realizacji najbardziej powtarzalnych zadań: wystawiania i księgowania faktur, wprowadzania zleceń do systemu czy wysyłania zamówień. Antal wypożycza robota z kosztem miesięcznym porównywalnym do wynagrodzenia jednego pracownika i na bieżąco wspiera proces jego pracy. Dzięki temu firma, nie ponosząc kosztów wyprodukowania i zakupu robota, może przetestować rozwiązanie, ocenić zwrot inwestycji czy nawet zdecydować o zatrudnieniu kolejnych robotów.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• Fundacja EFC (Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego) nagrodziła najlepsze artykuły naukowe i publicystyczne dotyczące edukacji. W kategorii artykuł naukowy nagrodzono autorów dwóch prac poświęconych nauczaniu matematyki: dr Sylwię Bedyńską, dr hab. Izabelę Krejtz i prof. dr. hab. Grzegorza Sędkę oraz dr Annę Baczko-Dombi. W kategorii artykuł publicystyczny nagrodę przyznano Justynie Sucheckiej z „Gazety Wyborczej” za tekst o nauczaniu w erze cyfrowej.

• Już po raz 17. Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotowuje raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Raport powstaje przy aktywnym udziale przedsiębiorstw, które zgłaszają swoje działania w obszarze CSR i zrównoważonego rozwoju. Do poprzedniej edycji raportu prawie 180 firm zgłosiło ponad 1000 praktyk związanych m.in. ze środowiskiem naturalnym, prawami człowieka, ładem organizacyjnym, zaangażowaniem społecznym i rozwojem społeczności lokalnej. Do najnowszej edycji raportu zgłoszenia przyjmowane będą do 9 stycznia 2019 r. poprzez formularz dostępny na stronie: odpowiedzialnybiznes.pl/raport2018/.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 49.2018 (3189) z dnia 04.12.2018; Rynek; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Jednorazowe e-papierosy: plaga wśród dzieci, cukierkowa używka. Skala problemu przeraża

Jednorazowe e-papierosy to plaga wśród dzieci i młodzieży. Czy planowany zakaz sprzedaży coś da, skoro istniejące od dziewięciu lat regulacje, zabraniające sprzedaży tzw. endsów z tytoniem małoletnim oraz przez internet, są nagminnie i bezkarnie łamane?

Agnieszka Sowa
11.04.2024
Reklama