Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Warszawski budynek Cedetu (zwany Smykiem) ma nowego właściciela.Szymon Starnawski/Polska Press Warszawski budynek Cedetu (zwany Smykiem) ma nowego właściciela.
Tomasz Zadroga został prezesem firmy Ursus.Paweł Pawłowski/PAP Tomasz Zadroga został prezesem firmy Ursus.

Wydarzenia

• Francuski koncern przemysłowy Saint-Gobain (od 350 lat produkuje m.in. szkło) rozszerza swoje inwestycje w Polsce. Za 85 mln euro w zakładzie w Dąbrowie Górniczej uruchomił nową linię do produkcji szkła float (proces produkcji płaskich tafli szkła). Linia wyposażona jest w nowoczesny system redukcji emisji tlenków azotu i zużywać będzie o 20 proc. mniej energii niż dotychczasowa. Dziennie zakład będzie wytwarzać ok. 900 ton szkła o grubości od 1,4 mm i szerokości do 4,9 m. Saint-Gobain ma w Polsce 25 zakładów produkcyjnych i zatrudnia ponad 7 tys. osób.

• Warszawski budynek Cedetu (zwany Smykiem) ma nowego właściciela. Został nim koreański fundusz GLL Real Estate Partners, który za 22 tys. m kw. powierzchni sklepowo-biurowej zapłacił 129,5 mln euro. Sprzedawcą była firma deweloperska Immobel Polska, będąca częścią belgijskiej Grupy Immobel, która przez ostatnie pięć lat rozbudowała i zrewitalizowała istniejący od 1952 r. jeden z najsłynniejszych stołecznych budynków. W 1971 r. Centralny Dom Towarowy został przekształcony w Centralny Dom Dziecka. W latach 80. ubiegłego wieku zmieniono nazwę na Smyk. W nowym budynku Cedetu produkty dla dzieci zajmą 1⁄3 powierzchni, a pozostałą część – biura.

***

Kadry

Rafał Słowiński, dyrektor zarządzający polskim oddziałem firmy Commvault (amerykański dostawca rozwiązań do ochrony danych) od grudnia 2018 r. dodatkowo odpowiada za Region Wschodni, do którego poza Polską należą m.in.: Rosja, Czechy, Węgry, Rumunia i kraje bałtyckie. Słowiński przez ostatnie 20 lat pracował w firmie informatycznej Hewlett-Packard, w której jako dyrektor działu usług technologicznych odpowiadał za sprzedaż w 23 krajach. Ukończył Informatykę na Politechnice Poznańskiej oraz programy z zarządzania organizowane przez Michigan School of Management i Kellogg School of Management.

Tomasz Zadroga został prezesem firmy Ursus, największego polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych, który przeżywa obecnie poważne problemy i jest w postępowaniu układowym. To menedżer z doświadczeniem w zarządzaniu. Był m.in. prezesem grupy energetycznej PGE, zasiadał w zarządach: spółki telekomunikacyjnej Polkomtel, w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Inter Cars (części samochodowe). Ostatnio kierował firmą Yawal (producent profili aluminiowych). Zadroga jest absolwentem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych na Uniwersytecie Łódzkim.

***

Barometr

• Na zlecenie Europejskiego Banku Inwestycyjnego międzynarodowa firma badająca rynek YouGov sprawdziła, jakie jest nastawienie różnych nacji do zmian klimatycznych. Aż 14 proc. badanych Amerykanów, 3 proc. Chińczyków i 7 proc. mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że nie ma żadnych zmian klimatu. Wśród tych, którzy są innego zdania, 70 proc. Włochów, Hiszpanów i Czechów podaje, że przyczyna zmian klimatu wynika z działań człowieka. Ale tylko niespełna połowa Polaków podziela ten osąd. Wśród najważniejszych konsekwencji związanych ze zmianą klimatu 60 proc. Polaków zwraca uwagę na skutki finansowe (np. wzrost cen energii i żywności, podatków), nieco mniej (57 proc.) na skutki zdrowotne (np. występowanie nowych lub groźniejszych chorób). Nieco ponad połowa obawia się pogorszenia stylu życia (np. konfliktów na tle dostępu do zasobów).

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przeanalizowała statystyki korzystania przez konsumentów z systemu szybkich płatności internetowych Paybynet w Black Friday. Tylko w ten dzień na zakupy w sieci Polacy wydali średnio po ok. 190 zł, czyli o 176 proc. więcej, niż wynosiła średnia dzienna w październiku. Dane KIR pokazują również, że promocje związane z czarnym piątkiem bardziej zachęcały Polaków do zakupów niż przeceny oferowane w tzw. Cyber Monday, który słynie tylko z wyprzedaży w sklepach online.

***

Technologia

European Internet Forum (EIF), organizacja działająca od 2010 r. przy Parlamencie Europejskim, zajmująca się m.in. wspieraniem rozwoju transformacji cyfrowej w Europie, przyjęła do swojego grona krakowską firmę Codewise. Firma jest dostawcą rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, pozwalających zarządzać i mierzyć efektywność reklamy internetowej. W 2018 r. została uznana przez Financial Times, Statista i Deloitte za jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie. Rozwiązania Codewise pomagają przedsiębiorcom ze 190 krajów w śledzeniu, mierzeniu i zarządzaniu miliardami dolarów budżetów marketingowych, zwiększając ich wydajność oraz zwrot z inwestycji.

• Na świecie straty spowodowane atakami hakerskimi na jeden bank w skali roku wynoszą średnio 18 mln dol. W ostatnich tygodniach klienci ING Banku padli ofiarą awarii bankowych systemów, a następnie dobrze przygotowanego ataku phishingowego (wyłudzanie podstępem danych klientów). Cyfryzacja operacji bankowych zwiększa zapotrzebowanie na usługi cyberbezpieczeństwa w instytucjach finansowych. Jednak polskie uczelnie kształcą zbyt mało specjalistów w tej dziedzinie. Pracodawcy szkolą więc własnych pracowników lub konkurują o specjalistów na rynku. /Polityka Insight Finance

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

Instytut Biznesu Rodzinnego nagrodził kilkanaście firm rodzinnych, które potrafią osiągnąć równowagę pomiędzy biznesową skutecznością a społeczną odpowiedzialnością. W konkursie Firma Rodzinna Roku – kreator odpowiedzialności biznesowej i społecznej nagrodę główną zdobyła grupa inwestycyjna TDJ, która kontroluje giełdowe spółki: Famur (urządzenia do przemysłu wydobywczego) oraz Kopex (przemysł elektromaszynowy). Laureatami zostały też: Ceramika Paradyż, Fabryka Mebli Biurowych MARO, Nowatech (producent zgrzewarek do łączenia rur), firma eventowa Dylczyk Business Art, firma odzieżowa LPP oraz WPIP (generalny wykonawca inwestycji przemysłowych i biurowych).

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Rynek; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama