Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka

Wydarzenia

• Amerykański koncern Cargill, dostarczający produkty i usługi dla branży rolno-spożywczej, sfinalizował zakup firmy Konspol (produkcja i przetwórstwo kurczaków) od rodziny Pazganów. Nie ujawniono wysokości transakcji. Konspol działa jako firma rodzinna od 40 lat. W Nowym Sączu i Słupcy ma własne hodowle drobiu, ubojnie, zakłady produkcyjne. Nowy właściciel Cargill chce wprowadzić markę Konspol na rynek globalny, m.in. planuje zainwestować w zakłady produkcyjne w Azji.

• Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie sieci brytyjskich kawiarni Costa Coffee przez koncern The Coca-Cola Company. Costa Coffee, której właścicielem była firma Whitebread, to druga (po Starbucks) sieć kawiarni na świecie. W 32 krajach ma ponad 3,8 tys. lokali, w tym 150 w Polsce. Wartość transakcji to 3,9 mld funtów (ok. 18 mld zł).

***

Barometr

• Produkcja części i akcesoriów do aut stanowi aż 57 proc. wartości całego sektora samochodowego w Polsce, który odpowiada za ok. 8 proc. PKB. W 2017 r. producenci z tego segmentu zatrudniali prawie 148 tys. osób, czyli 80 proc. wszystkich pracowników przemysłu motoryzacyjnego. Polityka Insight wraz z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych na zlecenie Fundacji Impact CEE opracowały raport pokazujący, jak zmieni się polski rynek pod wpływem rosnącej popularności samochodów elektrycznych. Publikację można pobrać od 16 stycznia ze strony: http://www.politykainsight.pl/raporty/samochody

• W minionym roku obywatele Litwy wydali 360 mln euro w polskich sklepach, podała PAP, powołując się na litewski portal 15min.lt. To o ponad 4,5 proc. więcej niż w 2017 r. Najchętniej kupują meble, materiały budowlane, artykuły gospodarstwa domowego oraz żywność. Statystycznie jeden mieszkaniec Litwy był w ciągu roku dwa razy w Polsce, wydając średnio po ok. 535 zł. Na zakupach Litwinów w naszym kraju budżet państwa litewskiego stracił ok. 71 mln euro tylko z tytułu niezapłaconego w ich kraju podatku VAT. Litwa liczy na to, że jej obywatele nie będą tyle wydawać na zakupy w Polsce, gdy od 2019 r. zakaz handlu obowiązywać będzie w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. w każdą.

• Specjaliści Walter Herz, firmy zajmującej się wynajmem nieruchomości komercyjnych, podali, że wartość inwestycji w 2018 r. w takie nieruchomości w Polsce przekroczyła 6 mld euro. Dominowały kontrakty (ok. 42 proc.) kupna lub sprzedaży nieruchomości handlowych, 40 proc. dotyczyło inwestycji w nieruchomości biurowe, 16 proc. w obiekty magazynowe, a 1,5 proc. w hotele.

***

Kadry

Zdzisław Sabiłło został dyrektorem generalnym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją drugiego stopnia w chirurgii ogólnej. Skończył też London School of Economics. Zarządzał m.in. firmami farmaceutycznymi: Astellas Pharma Poland i Janssen Cilag należącej do koncernu Johnson&Johnson. Był również prezesem Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, a wcześniej Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Piotr Kuś, zastępca dyrektora pionu rozwoju rynku gazu w spółce Gaz-System, wszedł, jako pierwszy polski przedstawiciel, do zarządu Gas Infrastructure Europe (GIE) w Brukseli. Organizacja zrzesza 68 operatorów sieci przesyłowych gazu, operatorów podziemnych magazynów gazu oraz operatorów instalacji LNG z 25 państw europejskich. Misją organizacji jest aktywny udział w budowie jednolitego, zrównoważonego i konkurencyjnego rynku gazu w Europie. Kuś od 10 lat związany jest z Gaz-Systemem. Przez 8 lat do grudnia 2016 r. był szefem biura spółki w Brukseli, wcześniej pracował m.in. w PGNiG i Banku Millennium. Jest absolwentem SGH.

***

Technologia

• Pod koniec grudnia 2018 r. w klinice w Sofii kardiochirurdzy wszczepili pacjentowi wykonany w technologii druku 3D implant żebra. Implant wydrukowano na urządzeniu powstałym w polskiej firmie 3DGence z Przyszowic (niedaleko Gliwic). Od 2014 r. firma wytwarza drukarki 3D, które są wykorzystywane nie tylko przez branżę medyczną, ale też motoryzacyjną i budowlaną. 3DGence jest częścią grupy kapitałowej MSG, której właścicielem jest Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Rynek; s. 39
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama