Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Obrońcy dobiją

Rolnicy bronią polskiej żywności czy jej szkodzą?

Rolnicy z Agro Unii protestują w Warszawie w „obronie” polskiej żywności. Rolnicy z Agro Unii protestują w Warszawie w „obronie” polskiej żywności. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Rolnicy z Agro Unii żądają znakowania polskiej żywności flagami narodowymi, by skłonić konsumentów do jedzenia naszej, swojskiej. Tylko czy hasło „Dobre, bo polskie” jeszcze działa?

Rolnicy zrzeszeni w Agro Unii pod wodzą Michała Kołodziejczaka przyjechali do Warszawy demonstrować w obronie polskiej żywności. Chcieli na ten temat rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą, bo z ministrem rolnictwa już nie mają o czym. Uznali, że jest niedecyzyjny i powinien odejść. Obrońcy polskiej żywności na manifestację wybrali jednak termin najgorszy z możliwych.

Dobre, bo polskie?

O polskiej żywności mówi się bowiem w ostatnich dniach w Europie bardzo dużo i – niestety – źle. Zepsuliśmy sobie opinię kolejną aferą mięsną, którą pokazała telewizja TVN. Na filmie widać, jak nielegalnie zabija się chore krowy, bez nadzoru lekarza. Zagraniczni producenci wołowiny zacierają ręce, a dotychczasowi odbiorcy rezygnują z dostaw. Ceny mięsa spadają. A w tym samym czasie nasi manifestanci żądają znakowania polskiej żywności flagami narodowymi, żeby skłonić konsumentów do jedzenia naszej, swojskiej. Tylko że hasło „Dobre, bo polskie” przestało być nośne i skutek może być odwrotny.

Czytaj także: Czy mięso chorych krów z Ostrowi pogrąży polski eksport wołowiny?

Jeść tylko swoje

Polacy także nie mają ochoty na kebaby czy burgery z nielegalnego uboju, ale jeszcze gorzej, że pomysł ozdabiania żywności flagami narodowymi może zostać podchwycony przez inne kraje. Te, które tak jak manifestujący rolnicy nie życzą sobie obcej żywności u siebie. Przywódca Agro Unii zdaje się nie wiedzieć, że nasz eksport żywności, zbliżający się do 30 mld euro rocznie, znacznie przekracza wartość importu. Jeśli więc każdy będzie jadł tylko swoje, to Polska marnie na tym wyjdzie, straci bowiem sporo miliardów rocznie. I dobre stosunki z Rosją, do czego namawia Kołodziejczak, nam tej straty nie zrekompensują. Pomijając już to, że „do tanga trzeba dwojga”.

Czytaj także: Mięso, antysemityzm, banki na telefon… Polska sypie się jak domek z kart?

Zakaz importu mięsa uderzy po kieszeni

Michałowi Kołodziejczakowi na ostatniej zorganizowanej także przez niego blokadzie autostrad udało się sprowokować ministra rolnictwa Ardanowskiego do wyrzucenia Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy głównego lekarza weterynarii. Powodem miało być to, że zezwalał on na import wieprzowiny z Litwy i to w dodatku z tzw. czerwonej strefy, czyli okolic, w których występuje ASF. Nie ma bowiem przepisu w Unii, który tego zabrania, a mięso zostało dokładnie przebadane. I znów – z powodu afrykańskiego pomoru świń straciliśmy wszystkie rynki azjatyckie, a najpierw rosyjski. Tylko kraje Unii kupują od nas jeszcze świńskie mięso, choć też obawiają się o swoje hodowle. W dodatku na litewskich świniach sporo zarabiamy. Litwini bowiem zlecają naszym ubojniom nadgranicznym tylko sam ubój i sporo mięsa zabierają z powrotem do siebie. Zakaz importu może uderzyć nasze ubojnie po kieszeni. Dramat, jeśli dotychczasowi odbiorcy polskiej wieprzowiny zrobią to samo. Obrona Kołodziejczaka może dobić całą branżę.

Czytaj także: Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy ludzie przestali jeść mięso?

Godne zazdrości przychody z kapusty i ziemniaków

Michał Kołodziejczak nie musi o tym wiedzieć, bo sam uprawia kapustę i ziemniaki. I ostro krytykuje sieci handlowe, że wolą sprzedawać zagraniczne, a nie polskie. Nie jest jednak chyba aż tak źle, bo jeszcze niedawno Kołodziejczak był radnym Prawa i Sprawiedliwości i z tego powodu musiał wypełniać oświadczenia majątkowe. Ci, którzy do nich zajrzeli, życzą takich przychodów wszystkim rolnikom manifestującym w stolicy. Oraz wszystkim innym Polakom.

Czytaj także: Weterynarze mają dość

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną