Rynek

Fakturowy ból głowy

K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

Ul. Srebrna w Warszawie Ul. Srebrna w Warszawie Jaap Arriens / Forum
Ujawniony przez „Gazetę Wyborczą” dokument wzbudził wiele emocji. Co zrobić z taką fakturą?

Prof. Andrzej Zybertowicz doradza samemu prezydentowi, ale miejmy nadzieję, że nie w sprawach gospodarczych. Komentując fakturę wystawioną spółce Srebrna na ponad 1,5 mln zł, stwierdził, że jego wątpliwości budzi brak podpisu. Tymczasem faktury, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 2005 r., nie muszą zawierać ani podpisu, ani pieczątki wystawiającego. A mimo to są ważne. Muszą za to mieć szereg innych elementów, jak data wystawienia, numer, dane odbiorców towaru lub usługi czy kwotę do zapłaty. Wszystko to na najsłynniejszej dziś fakturze w Polsce można znaleźć łącznie z terminem na dokonanie płatności. Krótkim, bo tylko siedmiodniowym, ale i to zgodne z prawem.

Problemy z fakturą wystawioną Srebrnej

Oczywiście nie znaczy to, że kto taką fakturę dostanie, musi ją zapłacić. Spółka Srebrna mogła wystawić notę korygującą, jeśli chciała poprawić pewne dane na fakturze (ale nie kwotę, jakiej zażądała od niej firma Nuneaton, kierowana przez Geralda Birgfellnera). Jeśli natomiast nie zgadzała się z wyceną partnera albo kwestionowała sam fakt wykonania usług, powinna była go o tym jasno poinformować. W takiej sytuacji firma Nuneaton mogła np. wystawić fakturę korygującą, zmieniając kwotę do zapłaty.

Gdyby obie strony nie doszły polubownie do porozumienia, powinny spotkać się w sądzie, który rozstrzygnąłby ich spór. Jeśli przedsiębiorca dostaje fakturę, której z różnych powodów nie chce zapłacić, musi zareagować, zamiast taki dokument ignorować – najlepiej w formie pisemnej. Jego milczenie oznacza bowiem, że fakturę akceptuje. Pytanie, czy spółka Srebrna w jakikolwiek sposób odniosła się do roszczeń Nuneatonu. Tym bardziej że chodzi podobno nie o jedną, a o cztery takie faktury.

Czytaj także: Ostatnie słowo ws. inwestycji Srebrnej należało do Kaczyńskiego

VAT od faktury dla Srebrnej – opłacony czy nie?

Cała sprawa ma jeszcze jeden aspekt w postaci podatku VAT. Opozycja wskazuje, że jeśli Srebrna nie płaci za wykonane dla niej usługi, traci na tym budżet państwa. To prawda, chociaż sytuacja jest bardziej skomplikowana. Firma Nuneaton, zgodnie z przepisami, musiała odprowadzić VAT od faktury do urzędu skarbowego, nawet jeśli Srebrna tejże faktury nie opłaciła. Takie są przepisy – bolesne dla przedsiębiorców, którzy mają do czynienia z nieuczciwymi kontrahentami. Mogą oni co prawda odzyskać podatek VAT od niezapłaconych faktur, ale dopiero, gdy minie 150 dni od upływu terminu płatności. Może i telenowela pod tytułem „Taśmy Kaczyńskiego” nie jest tak fascynująca, jak mogło się na początku wydawać, ale czeka nas w niej pewnie jeszcze sporo zwrotów akcji.

Czytaj także: CBA odmawia kontroli oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Motel Polska”, czyli perwersyjna propaganda PiS

O nie, „Motel Polska” to nie jest produkcja żenująca. Nie jest obciachem, popisem złego gustu i amatorszczyzny. To produkt jak najbardziej przemyślany, diablo przewrotny i wyrachowany.

Jan Hartman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną