Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

PIT półautomatyczny

Nowość w podatkach: skarbówka wypełni Twój PIT

DarioSz / PantherMedia
Część podatników nie musi już samodzielnie wypełniać zeznania, bo zrobi to za nich administracja skarbowa. Jednak takie rozwiązanie ma też pewne wady.

Już w piątek oficjalnie rusza serwis o nazwie Twój e-PIT, który ma zrewolucjonizować coroczne rozliczenia. Kto używa formularzy PIT-37 i PIT-38, za tego projekt zeznania podatkowego przygotuje automatycznie administracja skarbowa. Na razie z takiego dobrodziejstwa nie skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT-36), ale i one zostaną włączone do tego systemu w przyszłym roku. Tak przynajmniej obiecuje rząd.

Czytaj także: Jak psuł się PIT i kto go naprawi

Co można i warto zmienić w automatycznym zeznaniu na Twój e-PIT?

Co oznacza zmiana? Zamiast samemu, jak co roku, wypełniać zeznanie, warto najpierw zalogować się do serwisu Twój e-PIT i sprawdzić automatycznie przygotowany projekt zeznania. Można go zaakceptować albo wprowadzić zmiany. To ważne dla osób, które chcą na przykład rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Twój e-PIT uwzględni ulgę na dzieci, jeśli w poprzednim roku podatnik z niej skorzystał. Domyślnie również wpisze dane organizacji pożytku publicznego, której przekazaliśmy jeden procent podatku w ubiegłym roku.

Oczywiście te informacje także można zmodyfikować. Za to samemu trzeba dodać inne ulgi, jeśli chce się z nich skorzystać – dotyczy to na przykład darowizn, ulg na rehabilitację czy Internet albo odpisów związanych z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego. Można to zrobić poprzez Twój e-PIT albo wypełniając samemu zeznanie jak dotąd. Ta druga możliwość może okazać się wygodniejsza, jeśli korzystało się z niej przez wiele lat.

Twój e-PIT nie pozwoli się spóźnić z zeznaniem

Samodzielne złożenie zeznania podatkowego automatycznie unieważnia projekt w ramach serwisu Twój e-PIT. Największą zaletą działania tego systemu jest natomiast zabezpieczenie się przed skutkami niezłożenia formularza. Kto nie dostarczy do urzędu skarbowego zeznania przed końcem kwietnia, ten nie musi obawiać się już sankcji. W jego przypadku projekt przygotowany przez administrację skarbową automatycznie stanie się obowiązującym dokumentem. Oczywiście dotyczy to tylko podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Czytaj także: Nowy podatek dla najbogatszych – danina solidarnościowa. Dlaczego przyniesie szkody

Kto odpowie za błędy w deklaracjach?

Twój e-PIT ma również inną istotną zaletę. Jeśli w projekcie zeznania są błędy, odpowiedzialność za nie ponosi administracja skarbowa. Oznacza to, że podatnik nie zostanie ukarany, jeśli posłuży się formularzem przygotowanym dla niego przez ten serwis. Nawet, gdy kwota zwrotu podatku okazałaby się zawyżona. I tylko szkoda, że na takie przyjazne rozwiązanie musieliśmy czekać aż tyle lat. A niektórzy jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj także: Mały ZUS, mała emerytura

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną