Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Koniec Zachodu, jaki znamy?

Jak finansowy kryzys popsuł politykę

Angela Merkel na muralu, okolice Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Angela Merkel na muralu, okolice Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Kai Pfaffenbach/Reuters / Forum
Adam Tooze miał zamiar napisać książkę o kryzysie finansowym, który zaczął się we wrześniu 2008 r. od bankructwa banku Lehman Brothers, a formalnie zakończył 5 lat później. Ostatecznie napisał inną, gorąco dzisiaj dyskutowaną: „Po upadku. Jak dziesięciolecie kryzysu finansowego zmieniło świat”.
Zarysowującą się już w 2009 r. niewypłacalność Grecji Adam Tooze uważa za kontynuację kryzysu finansowego 2008 r.Kamila Zarembska/Tygodnik Powszechny/Forum Zarysowującą się już w 2009 r. niewypłacalność Grecji Adam Tooze uważa za kontynuację kryzysu finansowego 2008 r.

To właśnie jesienią 2008 r., twierdzi Tooze, nie tylko zaczął się wielki gospodarczy kryzys, ale także szybki upadek liberalnej demokracji. Konsekwencją były zawirowania polityczne w Europie Południowej, autorytarny zwrot na Węgrzech, w Rosji czy Turcji, nowa pewność siebie Chin oraz brexit i zwycięstwo Trumpa w 2016 r. W ciągu dziesięciu lat rozpadł się ten Zachód, jaki znaliśmy po 1989 r., a może nawet i po 1945 r. – Tooze porównuje 2008 r. z latem 1914 r., tyle że bez wojny światowej.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec Zachodu, jaki znamy?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022