Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

. . Materiały klienta
Zakup własnego mieszkania to dla wielu osób spełnienie marzeń. Mało kto jest jednak w stanie sfinansować taką inwestycję z własnych środków, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zaciągnięcie kredytu. Oczywiście, na myśl przychodzi nam od razu kredyt hipoteczny, który według wielu klientów jest jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto zastanawiać się również nad tą opcją?

Twoje potrzeby finansowe

Mnóstwo osób uważa, że zakup nieruchomości, w każdym przypadku powinien zostać sfinansowany z kredytu hipotecznego. Z góry stwierdzają oni, że jest on bardziej korzystny, przede wszystkim ze względu na wysokość rat, które są niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Choć czasem może okazać się, że są to jedynie pozorne oszczędności. Tak naprawdę jednak, zastanawiając się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać, bardzo ważne jest określenie naszych potrzeb, jeśli chodzi o wysokość takiego kredytu. Może się bowiem okazać, że kredyt hipoteczny, w naszym przypadku okaże się opcją zupełnie niewartą naszego wysiłku.

Szukasz taniego kredytu mieszkaniowego? Skorzystaj z naszej porównywarki ofert >>

Co to oznacza w praktyce? Kredyt hipoteczny jest najlepszym wyjściem w sytuacji, gdy na przykład zamierzamy kupić mieszkanie za co najmniej kilkaset tysięcy złotych, a przy tym nasz własny wkład jest stosunkowo niski i wynosi 20 procent. Wówczas, raczej nie ma sensu nawet rozważać innego rozwiązania niż hipoteka. Inaczej jest jednak w przypadku osób, które posiadają większość środków na zakup nieruchomości i brakuje im tylko kilkudziesięciu tysięcy złotych, lub też chcieliby część uzyskanego kredytu przeznaczyć na wykończenie czy też wyremontowanie mieszkania. W takiej sytuacji, po dokonaniu skrupulatnej analizy i niezbędnych kalkulacji, może się okazać, że kredyt gotówkowy jest lepszą i łatwiejszą opcją.

Swobodne dysponowanie pieniędzmi

Kolejna sprawa, którą warto wziąć pod uwagę rozważając zaciągnięcie określonego rodzaju kredytu to cel, na który chcemy przeznaczyć otrzymane pieniądze. Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kredyt hipoteczny, jest kredytem celowym. Oznacza to, że bank pożycza nam środki na zrealizowanie konkretnie sprecyzowanego celu, który trzeba udokumentować. Jeśli taka pożyczka ma być przeznaczona na zakup nieruchomości, pieniądze w całości trafiają na rachunek sprzedającego. W przypadku natomiast, gdy ze środków z kredytu chcemy sfinansować wykończenie albo remont takiego mieszkania, pieniądze znajdą się na naszym koncie, ale będziemy zobowiązani do rozliczenia się z wszystkich wykonanych prac, które zostały określone w kosztorysie remontowo-budowlanym.

Jak zatem widać, kredyt hipoteczny będzie dla nas dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy mamy jasno sprecyzowany cel, który chcemy zrealizować przy pomocy pożyczonych pieniędzy. W sytuacji, gdy nie mamy jeszcze skonkretyzowanych planów, a przy tym nie chcemy tłumaczyć się bankowi z każdej wydanej złotówki, kredyt gotówkowy może okazać się znacznie lepszym dla nas rozwiązaniem. W tym przypadku, we wniosku o pożyczkę nie musimy określać celu na jaki będzie przeznaczona, a w związku z tym, bank nie będzie nas rozliczał z jej realizacji. Co więcej, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, cała kwota od razu trafia na nasze konto i możemy swobodnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi.

Gdy liczy się czas

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż proces starania się o kredyt hipoteczny jest związany z wieloma formalnościami. Banki wymagają od swoich klientów dostarczenia im ogromnej ilości najróżniejszych dokumentów, które następnie muszą zostać odpowiednio zweryfikowane. W związku z tym, znacząco wydłuża się czas, w którym oczekujemy na decyzję banku odnośnie przyznania nam pieniędzy, o które się staramy.

Zobacz ranking kredytów na wkład własny >>

Nie każdy jednak chce czekać, lub też przez kolejne tygodnie zajmować się odwiedzaniem banku z kolejnymi partiami dokumentów. Jeśli zatem możemy sobie na to pozwolić, oszczędzimy sobie mnóstwo nerwów wybierając kredyt

gotówkowy. W tym przypadku, bank ogranicza formalności do całkowitego minimum. Sprawdzane są jedynie źródła dochodu klienta oraz jego historia poprzednich zadłużeń w BIK. Od złożenia wniosku, do momentu wypłaty pieniędzy może zatem minąć tylko kilka dni. Oszczędzamy tym samym mnóstwo cennego czasu, a także nerwy, które nie zostają nadszarpnięte przez biurokrację.

Koszt zaciągnięcia kredytu

Bardzo często, najważniejszym argumentem osób decydujących się na ubieganie się o kredyt hipoteczny są koszty z nim związane. I oczywiście mają oni rację, gdyż zarówno oprocentowanie, jak i comiesięczne raty do zapłacenia są zwykle niższe, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne, to w przypadku większości banków oferty cross-sell. Oznacza to, że decydując się na zaciągnięcie takiego kredytu, jednocześnie kupujemy od banku inne produkty finansowe, takie jak konto bankowe, karty kredytowe, czy różnego typu ubezpieczenia (na przykład z tytułu utraty pracy). Do kosztów około kredytowych trzeba też doliczyć chociażby koszty wyceny nieruchomości, czy ustanowienia hipoteki, co też wiąże się z różnymi opłatami.

Wbrew pozorom, w ogólnym rozrachunku, nie są to wcale małe kwoty, które jednak powinniśmy doliczyć do ogólnych kosztów zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jeśli to zrobimy, może się okazać, że kredyt gotówkowy nie jest wcale od niego znacznie droższy. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od tego na jakich warunkach uda nam się uzyskać takie pożyczki. Warto jednak dobrze wszystko przekalkulować, aby zdobycie przez nas pieniędzy, odbyło się na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama