Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Hulaj noga, piekła nie ma

Szybka jazda hulajnogą po chodniku? Zagrożenia są niemałe

Spółka Lime błyskawicznie dołączyła do grona „jednorożców”, czyli tych, których wycena przekroczyła 1 mld dol. Spółka Lime błyskawicznie dołączyła do grona „jednorożców”, czyli tych, których wycena przekroczyła 1 mld dol. Gonzalo Fuentes/Reuters / Forum
Jak dziecięca zabawka zrobiła światową karierę, stając się środkiem miejskiego transportu, i co z tego wynikło.
Gospodarka współdzielenia (sharing economy) głosi, że nie trzeba posiadać rzeczy, żeby z nich korzystać.dima_sidelnikov/PantherMedia Gospodarka współdzielenia (sharing economy) głosi, że nie trzeba posiadać rzeczy, żeby z nich korzystać.

Co kilka dni w największych polskich miastach rusza kolejna sieć wynajmu elektrycznych hulajnóg. „Jesteśmy zachwyceni, że możemy dziś wystartować w Warszawie. W wielu miastach nadmierny ruch i pogarszająca się jakość powietrza negatywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Misja Bird polega właśnie na tym, aby te problemy rozwiązywać” – zakomunikowała przed Wielkanocą największa na świecie firma oferująca e-hulajnogi na minuty. W tym samym czasie Tristan Torres Velat, prezes spółki hive, uroczyście inaugurował działalność biznesu hulajnogowego we Wrocławiu. – Wrocław jest drugą polską metropolią, po Warszawie, do której wchodzimy z naszą usługą. Pierwsze tygodnie w stolicy pokazały nam, jak chętnie Polacy korzystają z e-hulajnóg. Zdecydowaliśmy się na Wrocław, ponieważ jest to dynamiczne miasto, stawiające na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które są spójne z ideą przewodnią naszej marki – oświadczył prezes.

W Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu działają już trzy międzynarodowe sieci hulajnogowe, a przed majem kolejne, także polskie, zamierzają udostępnić swoje maszyny. Podobnie jest w innych, wielkich aglomeracjach świata. Urokowi hulajnóg uległ nawet przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W mediach społecznościowych chwalił się niedawno filmem z ekologicznej wycieczki po Paryżu na e-hulajnodze.

Grunt to mobilność

Wszystko dzieje się w niesłychanym tempie. W ciągu kilkunastu miesięcy elektryczne hulajnogi opanowały ulice wielkich miast od Los Angeles i San Francisco w USA aż po Auckland i Chirstchurch w Nowej Zelandii. W Europie broni się jeszcze Londyn, którego władze upierają się, że e-hulajnoga nie jest legalnym środkiem transportu.

Rewolucja zaczęła się w Dolinie Krzemowej. To tam w 2017 r.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Rynek; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Hulaj noga, piekła nie ma"
Reklama