Rynek

Zsynchronizowana

Kim jest nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Michael Brochstein/Zuma Press / Forum
Po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Ale Christine Lagarde ma w komórce zbyt dużo numerów polityków.
„Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.Philippe Wojazer/Reuters/Forum „Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.

Majstrowanie przy wartości pieniądza to najprostsza droga do szybkiej zmiany sytuacji gospodarczej. Spadek tej wartości może w krótkim okresie – np. jeszcze przed wyborami – rozkręcić eksport, a co za tym idzie, przywrócić wzrost gospodarczy, zmniejszyć bezrobocie. I zwiększyć popularność rządzących. Są jednak skutki uboczne, choćby takie, że wszystko, co z zagranicy, drożeje, przede wszystkim kredyty. A w skrajnym przypadku inflacja, czyli spadek wartości pieniądza, może się wymknąć spod kontroli, co grozi Wenezuelą.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zsynchronizowana"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021