Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Świat made in China

Chiny uzależniają świat

Chiny mają ambicje, by samemu produkować gotowe leki, a nie tylko półprodukty. Chiny mają ambicje, by samemu produkować gotowe leki, a nie tylko półprodukty. Alamy Stock Photo / BEW
Wiele lat temu Chiny zarzuciły wędkę, oferując światu swoje tanie fabryki, siłę roboczą i środowisko naturalne, sprzedając za bezcen surowce, komponenty i podzespoły. Świat połknął haczyk i dziś czuje, jak żyłka się napina. Uda nam się zerwać?
10 z 18 największych kopalń w Kongu kontrolują Chińczycy.roland brack/PantherMedia 10 z 18 największych kopalń w Kongu kontrolują Chińczycy.

Trwa polowanie na leki. Chorzy i ich rodziny tropią najbardziej poszukiwane specyfiki, przeszukują sieć, naradzają się na portalach społecznościowych. Wszyscy zastanawiają się, skąd ten nagły lekowy blackout. Podobno mafie wywożą specyfiki z kraju i na nich zarabiają, bo wszędzie ich brakuje. Ale czy producenci nie mogliby ich więcej produkować?

Odpowiedź kryje się w dalekich Chinach. „Prawie 80 proc. substancji czynnych używanych przez producentów leków pochodzi z Chin. Jakakolwiek przerwa w dostawie to ogromny kłopot. A w ostatnim czasie niestety dostępność się pogorszyła” – tłumaczy w rozmowie z portalem forsal.pl Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Substancja czynna, zwana fachowo API (active pharmaceutical ingredient), to terapeutyczna esencja leku. W Chinach działają tysiące firm wytwarzających API oraz składniki do ich produkcji. Według China Chemical Pharmaceutical Industry Report zakłady te wytwarzają ok. 1,6 tys. odmian API, w tym najpopularniejsze, jak substancje czynne penicylin, witamin, leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i hormonalnych, a także statyn czy sartan (stosowane w lekach na choroby układu krążenia). Ubiegłoroczny eksport wyniósł 29 mld dol. W Chinach zaopatruje się w API cały farmaceutyczny świat – wytwórcy leków generycznych, ale także wielkie międzynarodowe koncerny, jak Johnson&Johnson czy Novartis. Z chińskiego zaopatrzenia korzystają też firmy indyjskie kupujące półprodukty, bo i one specjalizują się w wytwarzaniu API.

Walka o środowisko

Dlaczego właśnie w Chinach? Z tego samego powodu, dla którego produkowana jest tam większość markowych butów, dżinsów, iPhone’ów, komputerów i tysiące innych produktów, bez których nie wyobrażamy sobie życia.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat made in China"
Reklama