Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Cztery lata popuszczania pasa

Prof. Marek Belka rozlicza politykę gospodarczą PiS

Cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości zbiegły się w czasie z okresem bardzo dobrej koniunktury w Europie i na świecie. Cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości zbiegły się w czasie z okresem bardzo dobrej koniunktury w Europie i na świecie. Igor Morski
Po niemal czterech latach rządów PiS świerzbi mnie pióro, aby przelać na papier moją subiektywną ich ocenę. Będzie to ocena bardzo krytyczna, ale chciałbym w niej wydobyć pewne pozytywne elementy, a przynajmniej racjonalizować niektóre posunięcia. W końcu, powie czytelnik, po tych czterech latach gospodarka wydaje się w bardzo dobrej formie.
Koszty Drugiej piątki Kaczyńskiego, rząd oceniał wiosną tego roku na ok. 60 mld zł.Adam Chełstowski/Forum Koszty Drugiej piątki Kaczyńskiego, rząd oceniał wiosną tego roku na ok. 60 mld zł.

Obietnice 1.0 i ich realizacja

PiS obiecywał w kampanii w 2015 r. aktywną politykę społeczną, a sztandarową propozycją było słynne 500+. Równie istotna była obietnica przywrócenia poprzedniego (niższego) wieku emerytalnego. Dodajmy do tego prezydenckie pomysły rozwiązania problemu frankowych kredytów hipotecznych oraz radykalne jednorazowe podniesienie kwoty wolnej od podatku od dochodów osób fizycznych. Wśród zapowiedzi ze sfery gospodarczej warto jeszcze wspomnieć postulaty tzw. polonizacji banków (a może i pozostałych strategicznych dziedzin gospodarki), oparcie energetyki na węglu kamiennym i odejście od importu paliw z Rosji, a w rolnictwie wspieranie gospodarstw rodzinnych.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery lata popuszczania pasa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022