Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Diagnoza: samochodoza

Auta rozjeżdżają miasta

Miasta na całym świecie starają się walczyć, by nie utonąć w samochodowej powodzi. Miasta na całym świecie starają się walczyć, by nie utonąć w samochodowej powodzi. Liyao Xie / Getty Images
Miasta zalewa samochodowa powódź. Uliczne korki, hałas, smog, auta wdzierające się w każdą wolną przestrzeń, parkujące na chodnikach, trawnikach, przejściach dla pieszych. Co z tym robić?
Polacy kochają samochody. Własne auto, kiedyś obiekt marzeń i aspiracji, dziś jest przedmiotem pierwszej potrzeby.Jerzy Dudek/Forum Polacy kochają samochody. Własne auto, kiedyś obiekt marzeń i aspiracji, dziś jest przedmiotem pierwszej potrzeby.

Często bywa tak, że z pozoru mało znaczące wydarzenie staje się kamykiem, który porusza lawinę. Tak stało się z niedawnym tragicznym wypadkiem na przejściu dla pieszych w Warszawie. Choć to jeden z wielu podobnych dramatów, tym razem jednak wywołał taką reakcję opinii publicznej, że zmobilizował polityków do działania. Kilka dni później prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił swój plan ograniczenia i uspokojenia ruchu samochodowego w stolicy, wprowadzenie większych preferencji dla komunikacji publicznej, powiększenie stref płatnego parkowania i podniesienie opłat za nie, a także kar dla unikających płacenia.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Diagnoza: samochodoza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022