Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Zmierzch epoki karbonu

O losie górnictwa będą decydowali minister aktywów państwowych Jacek Sasin i Adam Gawęda, wiceminister odpowiadający za sektor wydobywczy. O losie górnictwa będą decydowali minister aktywów państwowych Jacek Sasin i Adam Gawęda, wiceminister odpowiadający za sektor wydobywczy. Beata Zawrzel / Reporter
Mateusz Morawiecki, wygłaszając exposé, nie wypowiedział dwóch słów należących do kanonu każdego premiera: węgiel i górnicy. Czyżby świadomość, że epoka „czarnego złota” już się skończyła, dotarła nawet do rządzących?
Nie wiemy, na co stawiać – na odnawialne źródła energii, atom, gaz? Czy to już zmierzch węgla?Tomasz Kawka/EAST NEWS Nie wiemy, na co stawiać – na odnawialne źródła energii, atom, gaz? Czy to już zmierzch węgla?

Górnicy są w szoku. Wszyscy, z prawa i z lewa, zawsze zapewniali ich, jak są ważni, ile znaczy ich praca. Słyszeli, zwłaszcza od polityków PiS, że węgiel to fundament, na którym zbudowana jest Polska, że Bóg dał nam go po to, byśmy go wydobywali i palili. Zaledwie rok temu prezydent Duda podczas Barbórki przekonywał, że polskie czarne złoto to nasz strategiczny surowiec, mamy go na 200 lat i dopóki on będzie prezydentem, nie pozwoli, żeby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo. Mateusz Morawiecki w poprzednim exposé w 2017 r.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Rynek; s. 47
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >