Rynek

Zmierzch epoki karbonu

O losie górnictwa będą decydowali minister aktywów państwowych Jacek Sasin i Adam Gawęda, wiceminister odpowiadający za sektor wydobywczy. O losie górnictwa będą decydowali minister aktywów państwowych Jacek Sasin i Adam Gawęda, wiceminister odpowiadający za sektor wydobywczy. Beata Zawrzel / Reporter
Mateusz Morawiecki, wygłaszając exposé, nie wypowiedział dwóch słów należących do kanonu każdego premiera: węgiel i górnicy. Czyżby świadomość, że epoka „czarnego złota” już się skończyła, dotarła nawet do rządzących?
Nie wiemy, na co stawiać – na odnawialne źródła energii, atom, gaz? Czy to już zmierzch węgla?Tomasz Kawka/EAST NEWS Nie wiemy, na co stawiać – na odnawialne źródła energii, atom, gaz? Czy to już zmierzch węgla?

Górnicy są w szoku. Wszyscy, z prawa i z lewa, zawsze zapewniali ich, jak są ważni, ile znaczy ich praca. Słyszeli, zwłaszcza od polityków PiS, że węgiel to fundament, na którym zbudowana jest Polska, że Bóg dał nam go po to, byśmy go wydobywali i palili. Zaledwie rok temu prezydent Duda podczas Barbórki przekonywał, że polskie czarne złoto to nasz strategiczny surowiec, mamy go na 200 lat i dopóki on będzie prezydentem, nie pozwoli, żeby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo. Mateusz Morawiecki w poprzednim exposé w 2017 r.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Rynek; s. 47
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021