Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Brunatna moc

Koniec kopalni odkrywkowych?

Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Kleczewie koło Konina. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Kleczewie koło Konina. Grzegorz Dembiński/Polska Press
Świat stawia na energię odnawialną, my na kopalną. I mamy z nią coraz więcej kłopotu.
Lech Mazurczyk/Polityka

Jako pierwszy zamknięty został Adamów, elektrownia o mocy 600 MW, na węgiel brunatny pochodzący z pobliskiej kopalni odkrywkowej o tej samej nazwie. Obie mieszczą się w Turku i należą do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), spółki giełdowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. To jedyny duży, konwencjonalny producent prądu, którego do tej pory państwo nie przejęło. ZE PAK ma jeszcze trzy czynne elektrownie. Wszystkie korzystają z węgla brunatnego wydobywanego przez własne kopalnie.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Brunatna moc"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022