Rynek

Obiecanki cacanki

Rząd znów majstruje w emeryturach

Trzynastka ma pozwolić nie myśleć, że z emerytury nie da się godnie żyć – przeciętne świadczenie wynosi zaledwie 30 proc. średniej pensji. Trzynastka ma pozwolić nie myśleć, że z emerytury nie da się godnie żyć – przeciętne świadczenie wynosi zaledwie 30 proc. średniej pensji. Igor Morski
Andrzej Duda pięć lat temu wygrał wybory prezydenckie, ponieważ zapowiedział cofnięcie „reformy 67”. W obecnej kampanii ma obiecać emerytury stażowe i kolejny raz skróci wiek emerytalny.
Ze statystyk ZUS wynika, że w naszym kraju jedynie 20 proc. kobiet kończących obecnie aktywność zawodową przepracowało 35 i więcej lat.Marian Zubrzycki/Forum Ze statystyk ZUS wynika, że w naszym kraju jedynie 20 proc. kobiet kończących obecnie aktywność zawodową przepracowało 35 i więcej lat.

Wprowadzenie emerytur stażowych Andrzej Duda obiecywał NSZZ Solidarność już w poprzedniej kampanii wyborczej. Powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego miał być tylko pierwszym krokiem w stronę uchronienia Polaków przed pracą „aż do śmierci”. Związkowcy żądają kroku następnego. Pomysł uzależnienia prawa do emerytury od stażu pracy podoba się też konkurencyjnemu OPZZ. Związkowcy są „za”, ponieważ moglibyśmy przechodzić na emeryturę jeszcze wcześniej niż w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni).

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Obiecanki cacanki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021