Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Tramwaj pożądany

Dlaczego miasta ograniczają komunikację publiczną

Kłopoty z komunikacją miejską to kolejny, po eksplozji opłat za wywóz śmieci, trudny temat dla samorządowców. Kłopoty z komunikacją miejską to kolejny, po eksplozji opłat za wywóz śmieci, trudny temat dla samorządowców. Łukasz Szeląg / Reporter
Uboższe rozkłady jazdy albo podwyżki cen biletów – komunikacja miejska szczególnie cierpi z powodu pustoszejącej kasy samorządów.
Oszczędności może przynieść uprzywilejowanie komunikacji miejskiej kosztem prywatnych samochodów. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji, gdzie autobusy stoją w korkach, a tramwaje tracą czas na światłach.Robert Neumann/Forum Oszczędności może przynieść uprzywilejowanie komunikacji miejskiej kosztem prywatnych samochodów. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji, gdzie autobusy stoją w korkach, a tramwaje tracą czas na światłach.

Początek lutego zszokował wielu lublinian korzystających z autobusów i trolejbusów. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego zlikwidował aż 15 proc. kursów komunikacji miejskiej, tłumacząc się brakiem pieniędzy. Dostał bowiem z budżetu miasta 30 mln zł mniej niż rok wcześniej. W soboty większość linii była obsługiwana co 30 minut, a w niedziele co 50 minut. W szczycie część pasażerów zostawała na przystankach z powodu gigantycznego tłoku. Oburzenie mieszkańców było tak wielkie, że przestraszone władze zdecydowały się trochę ograniczyć cięcia.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tramwaj pożądany"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022