Rynek

Globalizacja do slowbalizacji

Koniec ery gospodarczej globalizacji?

„Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. „Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. Suriyapong Thongsawang / Getty Images
Brexit, Donald Trump, eksplozja populizmów, a teraz jeszcze koronawirus. Czy czterej jeźdźcy apokalipsy zakończą erę gospodarczej globalizacji?
Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.pat138241/PantherMedia Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.

Bill Gates, współtwórca Microsoftu, koncernu z grupy Big Tech (czyli gigantów globalnej gospodarki cyfrowej), jest dziś jednym z najbogatszych ludzi świata i filantropem. Fascynuje go problem ochrony zdrowia mieszkańców naszej planety, szczególnie jej najbiedniejszych regionów. Dlatego opublikował list otwarty w sprawie walki z koronawirusem. Przekonuje w nim, że tylko wspólnym wysiłkiem prywatnego biznesu i rządów uda się zwalczyć epidemię. „Rządy i przemysł będą musiały dojść do porozumienia: podczas pandemii szczepionki i środki przeciwwirusowe nie mogą być po prostu sprzedane temu, kto zaoferuje najwyższą cenę.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalizacja do slowbalizacji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021