Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Lotu monopol na loty. Polacy zostawieni sami sobie

Od niedzieli żadna linia nie może latać do Polski ani startować z naszego kraju. Wyjątkiem są połączenia czarterowe w ramach akcji „Lot do domu”. Od niedzieli żadna linia nie może latać do Polski ani startować z naszego kraju. Wyjątkiem są połączenia czarterowe w ramach akcji „Lot do domu”. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Polska zabroniła regularnych lotów pasażerskich, a dziesiątki tysięcy naszych rodaków mają ogromny problem z powrotem. Lepiej i taniej zrobili to Czesi, chociaż ich środki ostrożności są równie rygorystyczne.

Od niedzieli żadna linia nie może latać do Polski ani startować z naszego kraju. Wyjątkiem są połączenia czarterowe, dzięki którym wracają stopniowo osoby, które pojechały na wycieczki zorganizowane przez biura podróży. Także na zasadzie czarterów sprowadza do Polski naszych obywateli Lot w ramach specjalnego rządowego programu „Lot do domu”. Niestety, na razie oferta jest raczej skromna, a ceny dość wysokie.

Czytaj też: Odyseja tysięcy. Jak Polacy wrócą teraz do kraju?

„Lot do domu” – drogo i mało wydajnie

Na dzisiaj zaplanowanych jest siedem takich rejsów – z Cypru, Gruzji, Malty, Islandii, Londynu, Dublina i Barcelony. Podobna liczba ma się odbyć jutro. Bilety do tanich nie należą, bo loty europejskie (oczywiście tylko w jedną stronę) kosztują 600–1000 zł, a te z innych kontynentów od ok. 2000 zł. Taryfa jest taka sama, bez względu na moment rezerwacji. Dla większości osób marzących o powrocie do domu cena nie gra roli, jednak taka metoda repatriacji jest i droga, i mało efektywna. Maszyny Lotu lecą puste w jedną stronę, pasażerowie wszystkich kosztów i tak nie pokryją, a brakującą część ma dopłacić rząd. Czyli podatnicy.

Czytaj też: Jak mamy wrócić? Pytają Polacy rozsiani po całym świecie

Do Czech wrócić łatwiej, łatwiej też wyjechać. A reżim ten sam

Czy można było zorganizować te powroty inaczej, jednocześnie izolując nasz kraj w miarę możliwości od koronawirusa? Tak, świadczy o tym przykład południowych sąsiadów. Tam władze również wprowadziły rygorystyczne zasady – do Czech mogą wjechać tylko obywatele albo osoby mieszkające w tym kraju na stałe. Każdy jest kierowany, jak u nas, do 14-dniowej kwarantanny domowej. Jednak linie mogą nadal wykonywać część regularnych lotów. Jest ich oczywiście mniej niż zwykle, chociażby z powodu restrykcji wprowadzonych przez inne państwa. Ale przynajmniej część osób z zakupionymi wcześniej biletami – po ewentualnej zmianie terminu – łatwo dostanie się do Pragi. Natomiast cudzoziemcy mogą szybko wydostać się z Czech. Na przykład między nimi a Wielką Brytanią nie potrzeba specjalnych lotów ewakuacyjnych. To regularne połączenia nabrały automatycznie takiego charakteru.

Publiczna pomoc dla Lotu pod pozorem repatriacji

Oto rozwiązanie tańsze i szybsze. Tymczasem wielu Polaków musi organizować powrót na własną rękę. Nie pomogą w tym np. Wizz Air czy Ryanair, ogromnie ważne, a nie wolno im już w Polsce lądować. Nie zostały włączone do akcji repatriacyjnej. Absurdem było też najpierw zakazanie Lotowi połączeń regularnych, a następnie zlecanie mu organizacji lotów czarterowych – często na tych samych trasach, np. z Londynu, Tbilisi czy Larnaki. Czy to forma publicznej pomocy dla linii? Nawet jeśli tak jest, naprawdę nie trzeba tego ukrywać pod pozorem repatriacji. Każdy przewoźnik na naszym kontynencie już potrzebuje rządowego wsparcia albo zaraz będzie go potrzebował. I takie wsparcie na pewno zostanie zaaprobowane przez Komisję Europejską, bo w przeciwnym razie branża w ciągu kilku tygodni po prostu przestałaby istnieć.

Czytaj więcej: Wirus przemeblowuje niebo. Jak sobie radzą linie lotnicze?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną