„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

ZUS odporny na wirusa. Nie ułatwia życia przedsiębiorcom

By uzyskać odroczenie składek ZUS, trzeba wypełnić czterostronicowy, skomplikowany wniosek. By uzyskać odroczenie składek ZUS, trzeba wypełnić czterostronicowy, skomplikowany wniosek. Pellocks / PantherMedia
Drobny przedsiębiorca, który chce odroczyć płacenie składek, dostaje do wypełnienia długi i skomplikowany wniosek. Koronawirus może poczynić ogromne spustoszenie na świecie, ale w starciu z naszym ZUS na pewno polegnie.

Plany rządowej tarczy antykryzysowej nie zostały przyjęte przez pracodawców, delikatnie mówiąc, z wielkim entuzjazmem. Wskazują, że są zdecydowanie niewystarczające, biorąc pod uwagę skalę kryzysu. Dla małych firm dziś najważniejsze to przetrwać kilka najbliższych tygodni, bo o dłuższej perspektywie na razie trudno myśleć. Pomóc ma m.in. odroczenie płacenia składek ZUS.

Czytaj też: Morawiecki i Duda dali koncert życzeń. Tarcza napędzi inflację

Składki odroczone, a nie anulowane. Co to znaczy?

Rząd mówi o odroczeniu, a nie anulowaniu, bo na razie zgodził się tylko na tę pierwszą opcję. Nie posłuchał apeli Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wcześniej posła PiS, który chciał, by przez najbliższe pół roku płacenie składek ZUS (poza zdrowotną) było dobrowolne. Na razie nie wiadomo, na czym to odroczenie ma polegać. Czy za trzy miesiące trzeba będzie je zapłacić hurtowo? Czy zostaną rozłożone automatycznie na raty? Jeśli tak, to na ile? Czy rząd sądzi, że koronawirus w maju w cudowny sposób zniknie i wszystko wróci do normalności?

ZUS w formie: wniosek na cztery strony i uzasadnienie

To rozważania na najbliższe tygodnie. Na razie przedsiębiorcy zaczynają występować do ZUS, aby chociaż skorzystać z odroczenia, skoro przychody drastycznie zmalały, a czasem wręcz spadły do zera. Jednak mylił się każdy, kto zakładał, że wyjątkowe czasy spowodują wyjątkowe zmiany w ZUS. Jest dokładnie odwrotnie. Zamiast wysłać krótki e-mail albo uzupełnić prosty internetowy formularz, trzeba wypełnić długi, czterostronicowy wniosek i podać szereg informacji finansowych z ostatnich trzech lat. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność to sporo pracy. ZUS każe też oczywiście dokładnie uzasadnić prośbę. Ciekawe, jakich kreatywnych odpowiedzi się spodziewa?

Czytaj też: Czas zamrożenia. Wakacje kredytowe nie wystarczą

Winę za formalności ponosi… Bruksela?

Złośliwi mogliby stwierdzić, że skoro przedsiębiorcy stracili większość klientów, to mają dużo wolnego czasu i chętnie go przeznaczą na tę dodatkową papierologię. Mimo że mają na co dzień szereg obowiązków sprawozdawczych. Według ZUS nawet odroczenie płatności składek o maksymalnie trzy miesiące jest pomocą publiczną, a ta zgodnie z zasadami Unii Europejskiej podlega bardzo skomplikowanym procedurom. Wiadomo: winę za formalności najłatwiej zrzucić na Brukselę. Jeśli tak będzie wyglądać reszta tarczy antykryzysowej, to w starciu z pandemią nasza gospodarka wielkich szans nie ma. Firmy polegną, za to ZUS na pewno obroni się świetnie – nawet koronawirus będzie się bał z nim zadrzeć, bo przez takie formularze na pewno nie przebrnie.

Czytaj także: Kraj w pandemii. Kto za to zapłaci?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną