Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Co ma tarcza antykryzysowa do Netflixa?

Przychód platform wideo na żądanie w Polsce przekroczył w 2019 r. 1 mld zł. Niewątpliwie zyskują na pandemii. Przychód platform wideo na żądanie w Polsce przekroczył w 2019 r. 1 mld zł. Niewątpliwie zyskują na pandemii. nicomaderna@gmail.com / PantherMedia
Mogą wzrosnąć opłaty za VOD, jeśli operatorzy tacy jak Netflix, Ipla lub Player.pl przerzucą na klientów koszty nowego podatku. Projekt trzeciej wersji tarczy ma ratować firmy, ale też niektóre instytucje, np. PISF.

Tak zwana wrzutka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do tarczy antykryzysowej zakłada obłożenie przychodów platform VOD z abonamentów albo reklamy (w zależności od tego, które będą większe) 1,5-procentową stawką. Pieniądze miałyby trafić do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który normalnie czerpie je m.in. z opłat za bilety do kin. W czasie epidemii koronawirusa źródło to wyschło, dlatego resort kultury zdecydował się poszukać finansowania gdzie indziej. Nie wiadomo jednak, od kiedy opłata miałaby obowiązywać.

Nawet 20 mln rocznie dla PISF

Ile może zyskać PISF dzięki takiemu zabiegowi? Jak szacuje resort, przychód platform wideo na żądanie w Polsce przekroczył w 2019 r. 1 mld zł. To oznacza, że do końca tego roku wpływy Instytutu z podatku mogą sięgnąć 15 mln zł. W kolejnym roku – już ok. 20 mln. Netflix np. zapłaciłby blisko 6,5 mln, a należąca do grupy Cyfrowego Polsatu Ipla – ponad 4 mln zł. Z opłaty będą zwolnione małe podmioty.

Czytaj także: Nie tylko nowości. Przegląd klasyków z USA dostępnych na VOD

Pandemia służy rynkowi VOD

Platformy wideo zyskują na pandemii. Sprzyja im dystansowanie społeczne – zdalna praca, zamknięcie szkół, centrów handlowych oraz instytucji kultury, w tym kin. Na przykład z platformy CDA na koniec marca tego roku korzystało ponad 266 tys. użytkowników. To ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Większa widownia przekłada się na wzrost wpływów. Globalne przychody Netflixa w pierwszym kwartale 2020 r. wzrosły w ujęciu rocznym o ponad jedną czwartą – do z górką 5,7 mld dol., a zysk ponaddwukrotnie – do 709 mln dol. Szczególnie dobre wyniki firma zanotowała w Europie, Afryce i na Środkowym Wschodzie, gdzie pozyskała 7 mln nowych klientów.

Czytaj także: Historie rodzinne i nie tylko. Nowości w serwisach VOD

Ile to będzie kosztować klientów?

Jak rządowe plany mogą wpłynąć na abonamenty, które płacą widzowie? Ważne są nie tylko wyniki finansowe, ale udział w rynku, czyli liczba klientów. To oznacza, że najbogatsze firmy mogą wziąć na siebie nową opłatę i w ten sposób utrzymać klientów bądź nawet przyciągnąć nowych. Mniejsze podmioty będą musiały przerzucić część kosztów na klientów. Takiemu ruchowi najprawdopodobniej będzie towarzyszyć poszerzenie oferty. Chodzi o to, by klienci mieli poczucie, że płacą więcej – za więcej. Podobną taktykę – by podnieść swoje przychody – zastosowali w ostatnim roku operatorzy telekomunikacyjni.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną