Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Galerie widma? Nie wszystkie sklepy chcą się otwierać

W poniedziałek 4 maja w centrach będzie mogła zostać otwarta większość sklepów. Na zdjęciu: galeria handlowa Olimp w Lublinie W poniedziałek 4 maja w centrach będzie mogła zostać otwarta większość sklepów. Na zdjęciu: galeria handlowa Olimp w Lublinie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Centra handlowe mają ożyć w poniedziałek, ale nie wszystkie sklepy zostaną ponownie otwarte. Część najemców wypowiada umowy. Chce wytargować zniżki w czynszach czy nie ma złudzeń co do przyszłości?

Z pewnością nie tak wyobrażali sobie właściciele galerii handlowych ten długo wyczekiwany moment. Wiemy, że już w poniedziałek 4 maja w centrach będzie mogła zostać otwarta większość sklepów. Od połowy marca galerie działają w trybie awaryjnym – funkcjonują markety spożywcze i budowlane, drogerie, apteki i niektóre inne małe punkty. Po majówce klientów przyjmą również sklepy z ubraniami, wyposażeniem domu czy zabawkami. Restauracje nadal będą mogły sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos, zamknięte pozostaną sale zabaw i wiele punktów usługowych z salonami fryzjerskimi na czele. Do tego klientów czeka szereg obostrzeń – zakupy będzie można robić tylko w rękawiczkach, a limit jednej osoby na 15 m kw., stosowany już w marketach spożywczych, zostanie rozszerzony na wszystkie punkty.

Czytaj także: Chleba tańszego powszedniego. Ceny biją w Polsce rekordy

Z ProteGO Safe na bezpieczne zakupy?

Takich obostrzeń można się było spodziewać i wydają się racjonalne. Spore wątpliwości budzi jednak aplikacja ProteGO Safe, promowana przez rząd. Co prawda nie będzie na razie – wbrew pogłoskom – obowiązkowa, ale kto ją zainstaluje, ten ma zostać wpuszczony do centrów handlowych nawet, gdy maksymalna liczba klientów zostanie osiągnięta. Aplikacja dzięki technologii Bluetooth ma pomóc w śledzeniu łańcuchów zakażeń, ale budzi duże kontrowersje. Serwis Niebezpiecznik.pl przekonuje, że w obecnej formie nie tylko zagraża naszej prywatności, ale też nie ma większego sensu, bo nie może pracować w tle, gdy telefon pozostaje nieaktywny.

Czytaj także: Nowe standardy robienia zakupów

Sieciom do otwierania salonów w galeriach nie tak spieszno

Zamieszanie z ProteGO Safe to zresztą tylko jeden z problemów, jakie mają zarządzający centrami handlowymi, liczący na powrót klientów i przekonujący, że mimo trwającej epidemii zakupy są bezpieczne. Kto w poniedziałek pójdzie do jednej z nich, ten może się mocno zdziwić. Dziś dwaj spośród najważniejszych najemców ogłosili rewolucyjne zmiany. Polska spółka LPP, właściciel wielu marek odzieżowych (najbardziej znana to Reserved), poinformowała, że wypowiada umowy w przypadku części swoich sklepów, odpowiedzialnych łącznie za ok. 30 proc. obrotów. Empik nie otworzy punktów w 40 galeriach i zapowiada, że to być może nie koniec ograniczeń.

Czytaj także: Cztery etapy nowej (nie)normalności

Czynsze wysokie, obroty niskie

Jak wyjaśnić te drastyczne kroki, które zapewne znajdą naśladowców? Z jednej strony część sieci liczy na pewno, że postawieni pod ścianą właściciele centrów będą bardziej skłonni do obniżania czynszów. LPP twierdzi, że mimo otwarcia galerii wielu klientów nie wróci, a obroty wyniosą najwyżej jedną trzecią tych sprzed koronakryzysu. Niektórzy – jak Empik – starają się za wszelką cenę przestawić na sprzedaż internetową. Dla nich handel stacjonarny na trwałe stracił na znaczeniu. Tym bardziej że galerie pozbawione stref rozrywki, kin i normalnej gastronomii staną się po prostu mniej atrakcyjne. Pójdzie do nich tylko ten, kto ma konkretne zakupowe plany. Zabraknie klientów przypadkowych, tzw. spacerowiczów, którzy dotąd często i tak decydowali się na zakupy spontaniczne, nieplanowane.

Czytaj także: Sezon na kurierów

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną