Rynek

Wakacje za jeden tysiąc. Rządowe bony nie uratują turystyki

Polacy na plaży w Brzeźnie mimo pandemii koronawirusa Polacy na plaży w Brzeźnie mimo pandemii koronawirusa Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Rząd planuje bony, by ratować polską turystykę. Dużo bardziej by jej pomógł, dając jasne wytyczne, jakie wakacje będą możliwe latem.

W ramach „plusów” PiS wkrótce ma pojawić się kolejny, oznaczony hasłem „1000 plus”. Tym razem chodzi o bony dla pracowników o wartości 1000 zł rocznie, które będzie można wydać na urlop w Polsce. Ostatecznego kształtu tego programu nie znamy, ale z deklaracji wicepremier Jadwigi Emilewicz wynika, że takie bony będą dostępne dla części pracowników. Chodzi o osoby zatrudnione na etacie, a równocześnie zarabiające mniej niż średnią krajową (czyli ok. 5,5 tys. zł brutto). Bony pracownikom mają kupować pracodawcy przy współudziale państwa.

Na razie, w związku z bardzo trudną sytuacją wielu firm, rząd obiecuje, że pokryje 90 proc. kosztów takiego bonu. W kolejnych latach udział państwa ma spadać, a pracodawców rosnąć. Pracownicy sam bon dostaną niejako w prezencie, ale muszą zapłacić od niego podatek, tak jak np. od dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego czy karty umożliwiającej korzystanie z obiektów sportowych.

Czytaj też: Spodziewamy się najgorszego. Źle to wróży gospodarce

Firm nie będzie stać na benefity

Pomysł ratowania turystyki – branży wyjątkowo dotkniętej trwającym kryzysem – jest oczywiście bardzo szlachetny. Pojawia się jednak szereg wątpliwości. Pierwsza to pytanie, czy stać nas na kolejny program obciążający budżet państwa, gdy w kolejce czeka wiele jeszcze pilniejszych potrzeb, a deficyt i tak będzie w tym roku ogromny. Trudno powiedzieć, jak na pomysł zareagują firmy, bo chociaż ich udział finansowy ma być niewielki, w tej chwili dla wielu przedsiębiorstw walczących o przetrwanie liczy się każda złotówka. Nie po to przecież występują o dopłaty do pensji, obcinają wynagrodzenia, ubiegają się o zwolnienie ze składek ZUS, aby teraz zwiększać wydatki. W czasie recesji benefity pozapłacowe będą z pewnością ograniczane, a nie rozszerzane. Słusznie pominięci mogą się też poczuć ci wszyscy, którzy pracują na własny rachunek albo korzystają z umów zlecenia czy o dzieło.

Czytaj też: Tarcza, czyli listek figowy

Inne wakacje, czyli jakie?

Polska turystyka z pewnością potrzebuje wsparcia, ale w pierwszej kolejności o zupełnie innym charakterze. Do lata epidemia w naszym kraju nie wygaśnie, więc te wakacje, jak na każdym kroku podkreślają przedstawiciele rządu, będą inne od poprzednich. To prawda – inne, ale jakie? Tego wciąż nie wiemy jako potencjalni turyści i nie wiedzą tego też właściciele wszelkiego typu obiektów turystycznych, restauracji czy biur podróży. Wiadomo, że na wypoczynek poza Polską nie ma raczej co liczyć – może z wyjątkiem Czech, Słowacji i Węgier, z którymi nasz kraj planuje znormalizować ruch transgraniczny. To tak naprawdę dobra informacja dla polskiej branży turystycznej, bo spragnieni wypoczynku Polacy na pewno będą chcieli wyjechać choćby na kilka dni, a skoro loty nad Morze Śródziemne wydają się mało prawdopodobne, pozostaje Bałtyk i Mazury.

Czytaj też: Świat u progu recesji. Jak źle będzie? Spójrzmy na literki

Turystyka bez jasnego przekazu

Niestety, rząd wciąż wstrzymuje się z określeniem zasad tej innej niż zwykle letniej turystyki, chociaż można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że sytuacja epidemiologiczna będzie za miesiąc czy dwa niewiele inna od dzisiejszej. Czy hotele będą mogły otwierać restauracje dla swoich gości? Czy w miejscowościach turystycznych pojawią się jak co roku bary? Na jakich zasadach możliwe będzie korzystanie z plaż?

Na te wszystkie pytania nie znamy odpowiedzi i nawet nie wiemy, kiedy je poznamy. W niepewności żyją organizatorzy kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży. Najpierw usłyszeli, że takich atrakcji tego lata nie będzie, ale w międzyczasie przecież rząd pozwolił na otwarcie hoteli. Tymczasem turystyka przede wszystkim potrzebuje jasnego przekazu. Tak samo jak wielu Polaków, którzy chcą wydać pieniądze na wakacje w naszym kraju, ale wstrzymują się z rezerwacjami, bo boją się, że ich zaliczki przepadną. Tym w pierwszej kolejności powinien zająć się rząd, zamiast obiecywać kolejny „plus”.

Czytaj też: Cztery rządowe etapy nowej (nie)normalności

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Zimna woda zdrowia doda

Pierwszy raz mors wchodzi do zimnej wody z ciekawości, drugi – na przekór sobie, a trzeci – z przyzwyczajenia.

Agnieszka Kulawiak
12.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną