Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Ostatni oddech mentolu

Pożegnanie z mentolami

Papierosy z mentolem reklamowano jako „łagodne, świeże, nawet lecznicze”. Papierosy z mentolem reklamowano jako „łagodne, świeże, nawet lecznicze”. PAP/Newscom, Getty Images, East News
20 maja papierosy mentolowe opuszczają Unię Europejską. Zaczyna się kolejna bitwa w wojnie trzydziestoletniej toczonej przez UE z tytoniowym wrogiem. To też nasza wojna: Polska jest trzecim na świecie eksporterem papierosów.
Jednym ze skutków pandemii jest spadek produkcji papierosów – Polacy, siedząc w domach, palą mniej.Andrzej Sidor/Forum Jednym ze skutków pandemii jest spadek produkcji papierosów – Polacy, siedząc w domach, palą mniej.

Decyzja o pożegnaniu mentoli zapadła już w 2014 r., ale jej wykonanie zostało odroczone, by dać palaczom czas na porzucenie starych upodobań. Także by firmy tytoniowe mogły się przygotować, bo zniknąć miał potężny fragment ich biznesu. Choć liczba palaczy wolno spada, to wartość europejskiego rynku przekroczyła już 200 mld dol. i rośnie, bo Europejczycy coraz więcej chcą wydawać na używki. Dla Polski ma to szczególne znaczenie. Większość tytoniowych produktów ma u nas mentolową wersję (pomyśleć, że w czasach PRL wystarczały tylko zefiry).

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Rynek; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni oddech mentolu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022