Rynek

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Materiały klienta
Prognozy demograficzne nie pozostawiają złudzeń – systemy emerytalne oparte na zastępowalności pokoleń nie będą możliwe do zrealizowania. Sam musisz zatroszczyć się o swoją przyszłość po zakończeniu pracy zawodowej.

Emerytura powinna być czasem zasłużonego odpoczynku po latach pracy zawodowej. Osoby w jesieni życia nie powinny być narażone na stres związany z brakiem środków finansowych. Człowiek, który przez niemal całe życie pracował, nie może w sędziwym wieku pozostawać na łasce najbliższych. Dlatego tak ważne jest, abyś wypracował dla siebie odpowiednie zabezpieczenie emerytalne.

Budowanie oszczędności krok po kroku

Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot to sposób na zbudowanie solidnego kapitału. Młodzi ludzie uważają, że mają jeszcze wiele czasu na to, aby zacząć odkładać na emeryturę. Wielu z nich przyznaje, że dużym problemem jest właśnie regularność – przecież zawsze znajdzie się inny cel, bardziej atrakcyjny, na który przeznaczą swoje zarobki. A gdyby pieniądze odkładane były mimochodem, co miesiąc i bez konieczności dokonywania wyboru: przelać na konto oszczędnościowe czy wydać je na nowy gadżet?

W Polsce ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe, które znacznie ułatwią odkładanie środków na przyszłą emeryturę. Podobne systemy działają z powodzeniem od lat np. w Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. W Polsce wygląda to następująco: pieniądze odkładane są z trzech różnych źródeł, są własnością prywatną pracownika i jako takie podlegają dziedziczeniu.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Na oszczędności zgromadzone na rachunku PPK składają się comiesięczne wpłaty pracownika, wpłaty pracodawcy oraz dodatkowo raz do roku wsparcie ze środków państwowych. Z pewnością bonusowe wpłaty są dobrą motywacją do tego, aby brać udział w programie. Pieniędzmi zgromadzonymi na rachunkach pracowniczych zarządzają uprawnione do tego zadania instytucje finansowe. Wybiera je pracodawca w porozumieniu z pracownikami. Warto, abyś samodzielnie zapoznał się z ofertą tych instytucji i dobrze przemyślał swój wybór. Najlepiej oddaj swoje pieniądze w ręce specjalistów od emerytur i inwestycji. Solidny i doświadczony partner to podstawa w zarządzaniu finansami.

System PPK został przemyślany w taki sposób, aby wszyscy pracownicy pomiędzy 18. a 54. rokiem życia byli zapisywani do niego automatycznie. Starsi pracownicy, w wieku 55–70 lat, mogą przystąpić do PPK po wypełnieniu odpowiedniej deklaracji. Uczestnictwo w programie jest oczywiście dobrowolne, tak więc w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Wypłaty środków z rachunku będziesz mógł dokonać po ukończeniu 60. roku życia. Natomiast skorzystać z nich możesz w każdej chwili, np. na wkład własny kredytu hipotecznego lub w przypadku ciężkiej choroby.

Oszczędzanie wraz z pracodawcą i przy wsparciu państwa na pewno jest łatwiejsze niż samodzielne odkładanie. Środki z rachunków PPK są inwestowane – zajmują się tym specjaliści. Samodzielny wybór narzędzi inwestycyjnych wymaga bowiem czasu i dużej wiedzy. W PPK odbywa się to bez zbędnego ryzyka.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama