Rynek

Kolory wodoru

Zielony wodór zamiast węgla?

Technologia wodorowa zaczyna być stosowana w samochodach i autobusach, bo pozwala rozwiązać problem, z jakim borykają się użytkownicy pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów. Technologia wodorowa zaczyna być stosowana w samochodach i autobusach, bo pozwala rozwiązać problem, z jakim borykają się użytkownicy pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów. Getty Images
Unia Europejska, mimo pandemii, nie porzuciła planu, by do 2050 r. paliwa kopalne zastąpić energią odnawialną i zielonym wodorem. Mamy porzucić nasze czarne złoto dla wodoru? I to zielonego?
Autobus zasilany wodorowym ogniwem paliwowym.Snoopy31/Wikipedia Autobus zasilany wodorowym ogniwem paliwowym.

Polscy górnicy nie dopuszczają myśli, by węgiel miał zostać czymkolwiek zastąpiony. A już na pewno nie wodorem. Przecież węgla mamy na 200 lat i musimy go wydobyć. Zapewniał o tym górników niedawno prezydent Duda, przekonując, że nie ma powodu do niepokoju. Dziś, gdy na przykopalnianych zwałach piętrzą się góry niesprzedanego węgla, górnicy spokojni już nie są. Lista kopalń zamkniętych przez PiS jest zaskakująco długa, zważywszy, że w 2015 r. partia szła po władzę z hasłem, iż żadna kopalnia likwidowana być nie może.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolory wodoru"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021