Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Z dołka pod górkę

Z dołka pod górkę. Jak duża recesja nas czeka?

Branża kulturalno-imprezowa jest jedną z tych, które się łatwo nie podniosą. Branża kulturalno-imprezowa jest jedną z tych, które się łatwo nie podniosą. Bartosz Krupa / EAST NEWS
Pierwszą od 30 lat naszą recesję spowodował pandemiczny spadek konsumpcji w drugim kwartale. Przekonanie, że po odmrożeniu gospodarki konsumpcja szybko zacznie rosnąć, może jednak okazać się błędne. Recesja zaboli bardziej, niż się wydaje.
Dzięki pomocy państwa wielu przedsiębiorców mogło wysłać pracowników na płatne postojowe. Teraz ta pomoc się wyczerpuje. Tych, którzy stracą pracę, będzie przybywać. Co z pewnością do wzrostu konsumpcji się nie przyczyni.Justin Paget/Getty Images Dzięki pomocy państwa wielu przedsiębiorców mogło wysłać pracowników na płatne postojowe. Teraz ta pomoc się wyczerpuje. Tych, którzy stracą pracę, będzie przybywać. Co z pewnością do wzrostu konsumpcji się nie przyczyni.

Trzydziestolatkowie i osoby młodsze znają recesję tylko z opowiadań, ostatni raz dotknęła naszą gospodarkę w wyniku terapii szokowej Leszka Balcerowicza. Teraz mamy powtórkę, polska gospodarka w drugim kwartale 2020 r. skurczyła się o 8,2 proc. Główną przyczyną, według GUS, był prawie 11-procentowy spadek konsumpcji. Inni spadli jeszcze niżej. Niemiecki PKB skurczył się o 9,7 proc., amerykański aż o 31,7 proc. Znów jesteśmy prymusem. Prognozy na kolejne miesiące są więc dość optymistyczne. Przecież już w trzecim kwartale, po odwołaniu lockdownu, gospodarka odbiła się od dna i znów ruszyła do przodu.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Rynek; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Z dołka pod górkę"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022