Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Poczuli krew

Biomedu lek na własny sukces

Biomed wyprodukował tylko 3 tys. ampułek, które dopiero będą testowane w pierwszej fazie badań klinicznych. Biomed wyprodukował tylko 3 tys. ampułek, które dopiero będą testowane w pierwszej fazie badań klinicznych. Artur Widak/NurPhoto / Getty Images
Biomed Lublin miał powody, żeby nie zajmować się osoczem krwi, przez które prawie splajtował. Teraz jednak dzięki osoczu stał się pieszczochem giełdy, która spółkę, z obrotami około 35 mln zł, wycenia już na 1,6 mld zł. Bo Biomed obiecał lek na covid.
Biomed nie zamierza inwestować, żeby „lek na covid” produkować w dużych ilościach.Getty Images Biomed nie zamierza inwestować, żeby „lek na covid” produkować w dużych ilościach.

Tę elektryzującą wiadomość Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed z Lublina ogłosiła ustami senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Czeleja, stomatologa: „Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19. Lek, który działa. Lek zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirus. Czyli te, które zabijają wirusa SARS-CoV-2”. Żeby obietnica stała się faktem, lek musi okazać się skuteczny, bezpieczny i być produkowany w wielkich ilościach. Na razie żaden z tych warunków nie został spełniony.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Poczuli krew"
Reklama