Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Jak stworzyć wygodne stanowisko pracy w biurze?

Materiały klienta
Praca biurowa wymaga ciągłego skupienia, jednak już po 2-3 godzinach przed komputerem pojawia się znużenie i zmęczenie. Plecy zaczynają boleć, a efektywność pracownika spada.

Jeżeli chcesz poprawić komfort swoich podwładnych, sprawdź, jak powinno wyglądać wygodne stanowisko do pracy w biurze.

Ergonomia to podstawa

Spędzanie ośmiu godzin za biurkiem ma negatywny wpływ na cały organizm. Długie siedzenie powoduje ból kręgosłupa, obrzęki nóg i problemy z nadgarstkami. Wpatrywanie się w monitor jest natomiast szkodliwe dla wzroku. W celu zwiększenia komfortu pracy w biurze potrzebne jest ergonomiczne stanowisko dla każdego pracownika.

Za ergonomię i komfort pracy odpowiadają przede wszystkim meble. Biurko powinno posiadać blat z regulowaną wysokością, który można dopasować do wzrostu konkretnego użytkownika. Dodatkowo powinny znajdować się w nim specjalne otwory na kable, które pomogą uporządkować blat i ułatwią sprzątanie. Przez otwory przełoży się wszystkie przewody łączące komputer z klawiaturą, myszką lub innymi akcesoriami. Uporządkowanie kabli wydłuży także żywotność sprzętu biurowego i komputerowego.

Regulację wysokości powinien posiadać również fotel biurowy. Ustawienie prawidłowej wysokości siedziska, kąta odchylenia oparcia oraz ułożenie rąk na podłokietnikach chroni przed bólem kręgosłupa. Pracownikom biurowym poleca się fotele z dynamicznym siedziskiem, które przeciwdziała powstawaniu statycznych przeciążeń kręgosłupa.

Monitor do pracy w biurze

Komfort pracy w biurze jest uzależniony od rodzaju używanego monitora. Ekran powinien mieć przekątną powyżej 20 cali. Taka wielkość umożliwia bezproblemowe korzystanie z większości programów biurowych, kadrowych i służących do księgowania. Sprzęty o takiej przekątnej są dostępne pod tym adresem.

Matryca monitora do biura powinna być matowa. Matowy ekran nie odbija światła, dlatego można używać go w pobliżu okna lub w pomieszczeniach, w których korzysta się z kilku różnych lamp. Komfort pracy dodatkowo zwiększy ustawienie monitora na specjalnym uchwycie. Powinno się go zamontować w taki sposób, by ekran znajdował się w odległości 40-70 cm od użytkownika. Wysokość górnej krawędzi monitora pracownik biurowy ustala samodzielnie - powinna znajdować się kilka centymetrów nad linią wzroku. Takie ustawienie jest optymalne, gdyż nie wymusza zginania karku lub unoszenia głowy w górę. Dzięki temu oczy mniej się męczą, a bóle szyi znikają. Uchwyt do monitora przydaje się zwłaszcza w tych biurach, w których pracuje się w systemie zmianowym. Każdy użytkownik może w kilka sekund ustawić ekran na odpowiedniej wysokości zgodnie z własnymi preferencjami.

Cichsze biuro, wyższy komfort pracy

Praca w biurze jest bardziej komfortowa, gdy korzysta się w nim z cichszych sprzętów. Komputery PC w obudowach, które tłumią odgłosy pracy podzespołów i wentylatorów, obniżają poziom hałasu w biurze nawet o kilkadziesiąt decybeli co jest w ogromnym stopniu odczuwalne dla pracowników. Im ciszej tym skupianie się na wykonywanych zadaniach jest łatwiejsze, a prowadzenie rozmów z klientami lub innymi osobami nie wymaga podnoszenia głosu. Komputery do biura z wyciszającymi obudowami znajdziesz w tym miejscu.

Hałas w biurze jest związany również z pisaniem na klawiaturze. Klawiatury z oferty Komputronik (kliknij tu) pracują cicho, dzięki membranowym klawiszom. Takie modele nie są może tak wytrzymałe jak klawiatury mechaniczne, różnią się także rozstawem klawiszy, ale zdecydowanie warto się do nich przyzwyczaić.

Estetyka biura

Wygodne stanowisko do pracy w biurze powinno być estetyczne. Nieporządek, mieszanka stylów i brak jakichkolwiek dekoracji lub roślin może powodować dyskomfort. Organizery na wizytówki, długopisy i przybory biurowe, pojemne szuflady, segregatory oraz kwiaty doniczkowe stanowią doskonałe uzupełnienie wnętrza. Urządzając biura warto o tym pamiętać.

Materiał przygotowany przez komputronik.pl

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama