Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Długi początek końca

Długie i drogie pożegnanie z węglem

Covid-19 uderzył w śląskie górnictwo w dwójnasób. Kopalnie stały się epidemiologicznymi bombami, a jednocześnie załamał się popyt na węgiel. Covid-19 uderzył w śląskie górnictwo w dwójnasób. Kopalnie stały się epidemiologicznymi bombami, a jednocześnie załamał się popyt na węgiel. Taida Tarabula / Forum
Czas węgla minął – zrozumieli to nawet górnicy. Wciąż jednak nie wiadomo, jak ma wyglądać pożegnanie z naszym czarnym złotem i kto za to zapłaci. A rachunek będzie wysoki.
Powolne likwidowanie kopalń tak, by wszyscy górnicy mogli jak najdłużej fedrować, 
oznacza, że węgla wciąż będzie za dużo.Getty Images Powolne likwidowanie kopalń tak, by wszyscy górnicy mogli jak najdłużej fedrować, oznacza, że węgla wciąż będzie za dużo.

Takiej Barbórki jak tegoroczna najstarsi górnicy nie pamiętają. Nie tylko dlatego, że Covid-19 wymusił rezygnację z tradycyjnego świętowania. Ważniejsze, że to pierwsza z ostatnich Barbórek. Zaczęło się odliczanie do wyjazdu na powierzchnię ostatniego wózka z węglem z ostatniej czynnej kopalni. Górnicze związki wynegocjowały już z rządem wstępny harmonogram likwidacji górnictwa węgla kamiennego, na razie na Śląsku. Szczegóły wygaszenia całej polskiej branży węgla kamiennego i brunatnego mają zostać uzgodnione w umowie społecznej, nad którą prace trwają.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi początek końca"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022