Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Modlitwa do Świętego Mikołaja

Przedświąteczne odmrażanie galerii

Kiedy handlowe żniwa miały ruszyć, zalała nas druga covidowa fala i rząd pospiesznie zamknął centra handlowe i galerie, sklepy meblowe, gastronomię, kina i teatry. Pogorszyły się sytuacja finansowa i nastrój. Kiedy handlowe żniwa miały ruszyć, zalała nas druga covidowa fala i rząd pospiesznie zamknął centra handlowe i galerie, sklepy meblowe, gastronomię, kina i teatry. Pogorszyły się sytuacja finansowa i nastrój. Bartek Kiełbowicz
Mieliśmy handlowy czarny piątek – bez handlu. Czarną sobotę – czyli tłumy po otwarciu galerii i sklepów. Potem czarną niedzielę – znów dzień bez zakupów. Handlowcy naciskają, aby po miesiącach przymusowego lockdownu uchylić na stałe zakaz niedzielnej sprzedaży. Jest szansa?
W galeriach handlowych nie czuć świątecznej atmosfery. Jakieś symboliczne ozdoby w przejściach i zamiast „Jingle Bells” słychać co pewien czas wezwania do przestrzegania reguł sanitarnych.Anatol Chomicz/Forum W galeriach handlowych nie czuć świątecznej atmosfery. Jakieś symboliczne ozdoby w przejściach i zamiast „Jingle Bells” słychać co pewien czas wezwania do przestrzegania reguł sanitarnych.

Decyzję o otwarciu galerii handlowych i sklepów meblowych w ostatnią sobotę listopada, po trzech tygodniach zamknięcia, przedsiębiorcy przyjęli jak skazaniec, który przed egzekucją dowiaduje się o ułaskawieniu. Dla wielu to nadzieja na ocalenie całego życiowego dorobku, bo „galernicy”, czyli prowadzący sklepy i punkty handlowe w galeriach handlowych, zawierając wieloletnie umowy dzierżawy z operatorami obiektów, muszą poddać się tzw. trzem kosom. To artykuł 777 Kodeksu postępowania cywilnego, dający możliwość egzekucji komorniczej zaległego czynszu bez procesu sądowego.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Modlitwa do Świętego Mikołaja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >