Rynek

Modlitwa do Świętego Mikołaja

Przedświąteczne odmrażanie galerii

Kiedy handlowe żniwa miały ruszyć, zalała nas druga covidowa fala i rząd pospiesznie zamknął centra handlowe i galerie, sklepy meblowe, gastronomię, kina i teatry. Pogorszyły się sytuacja finansowa i nastrój. Kiedy handlowe żniwa miały ruszyć, zalała nas druga covidowa fala i rząd pospiesznie zamknął centra handlowe i galerie, sklepy meblowe, gastronomię, kina i teatry. Pogorszyły się sytuacja finansowa i nastrój. Bartek Kiełbowicz
Mieliśmy handlowy czarny piątek – bez handlu. Czarną sobotę – czyli tłumy po otwarciu galerii i sklepów. Potem czarną niedzielę – znów dzień bez zakupów. Handlowcy naciskają, aby po miesiącach przymusowego lockdownu uchylić na stałe zakaz niedzielnej sprzedaży. Jest szansa?
W galeriach handlowych nie czuć świątecznej atmosfery. Jakieś symboliczne ozdoby w przejściach i zamiast „Jingle Bells” słychać co pewien czas wezwania do przestrzegania reguł sanitarnych.Anatol Chomicz/Forum W galeriach handlowych nie czuć świątecznej atmosfery. Jakieś symboliczne ozdoby w przejściach i zamiast „Jingle Bells” słychać co pewien czas wezwania do przestrzegania reguł sanitarnych.

Decyzję o otwarciu galerii handlowych i sklepów meblowych w ostatnią sobotę listopada, po trzech tygodniach zamknięcia, przedsiębiorcy przyjęli jak skazaniec, który przed egzekucją dowiaduje się o ułaskawieniu. Dla wielu to nadzieja na ocalenie całego życiowego dorobku, bo „galernicy”, czyli prowadzący sklepy i punkty handlowe w galeriach handlowych, zawierając wieloletnie umowy dzierżawy z operatorami obiektów, muszą poddać się tzw. trzem kosom. To artykuł 777 Kodeksu postępowania cywilnego, dający możliwość egzekucji komorniczej zaległego czynszu bez procesu sądowego.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Modlitwa do Świętego Mikołaja"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021