Rynek

Mniej niż zero

Pułapka niskich stóp

Przy wysokiej inflacji stopy powinny raczej rosnąć, a na pewno nie spadać. Przy wysokiej inflacji stopy powinny raczej rosnąć, a na pewno nie spadać. Łukasz Rayski
Niemal zerowe stopy procentowe miały pobudzić gospodarkę. Nic z tego. Napompowały tylko ceny na rynku nieruchomości. Kłopoty mają banki. Zyskuje wyłącznie rząd.
W szybkim trybie rosną wszędzie prowizje za obsługę kont i kart.PantherMedia W szybkim trybie rosną wszędzie prowizje za obsługę kont i kart.

Od września 2020 r. Polska jest mistrzem Unii, jeśli chodzi o wysokość inflacji. Ostro rywalizujący z nami Węgrzy, Rumuni i Czesi musieli uznać naszą wyższość. Niestety, to marne wyróżnienie, bo oznacza, że nigdzie w UE pieniądz tak szybko nie traci na wartości.

Według najnowszych danych Eurostatu między styczniem 2020 i 2021 r. ceny w Polsce wzrosły o 3,6 proc., podczas gdy średnio we Wspólnocie tylko o 1,2 proc. Formalnie o stabilność cen w Polsce powinna się zatroszczyć Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ustalająca w NBP wysokość stóp procentowych.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniej niż zero"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021