Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Mniej niż zero

Pułapka niskich stóp

Przy wysokiej inflacji stopy powinny raczej rosnąć, a na pewno nie spadać. Przy wysokiej inflacji stopy powinny raczej rosnąć, a na pewno nie spadać. Łukasz Rayski
Niemal zerowe stopy procentowe miały pobudzić gospodarkę. Nic z tego. Napompowały tylko ceny na rynku nieruchomości. Kłopoty mają banki. Zyskuje wyłącznie rząd.
W szybkim trybie rosną wszędzie prowizje za obsługę kont i kart.PantherMedia W szybkim trybie rosną wszędzie prowizje za obsługę kont i kart.

Od września 2020 r. Polska jest mistrzem Unii, jeśli chodzi o wysokość inflacji. Ostro rywalizujący z nami Węgrzy, Rumuni i Czesi musieli uznać naszą wyższość. Niestety, to marne wyróżnienie, bo oznacza, że nigdzie w UE pieniądz tak szybko nie traci na wartości.

Według najnowszych danych Eurostatu między styczniem 2020 i 2021 r. ceny w Polsce wzrosły o 3,6 proc., podczas gdy średnio we Wspólnocie tylko o 1,2 proc. Formalnie o stabilność cen w Polsce powinna się zatroszczyć Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ustalająca w NBP wysokość stóp procentowych.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniej niż zero"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >