Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Sam-epid

Sanepid: w boju bez dowódcy

Kontrola sanepidu w asyście policji w warszawskim pubie Piw Paw, otwartym mimo zakazu. Kontrola sanepidu w asyście policji w warszawskim pubie Piw Paw, otwartym mimo zakazu. Marek Berezowski / Reporter
Od pół roku sanepid walczy z pandemią bez dowódcy. Politycy przejmują kompetencje inspekcji, jakby cała instytucja przestała być potrzebna.
Mural na budynku sanepidu w Warszawie.Adam Burakowski/Reporter Mural na budynku sanepidu w Warszawie.

Według prawa to do państwowej inspekcji sanitarnej, czyli PIS – zwanej sanepidem – należy walka z chorobami zakaźnymi oraz nadzór nad programem szczepień. Dlatego musi nią kierować lekarz. Na początku pandemii zachowywano pozory, że tak jest. Dr Jarosław Pinkas brał udział w posiedzeniach, na których zapadały najważniejsze decyzje, mogliśmy przypuszczać, że ma na nie wpływ. Po jego dymisji politycy z ustawy zakpili, władzę nad instytucją przekazali Krzysztofowi Saczce, pozostawiając go jednak na stanowisku zastępcy głównego inspektora.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Sam-epid"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021