Rynek

Trendy w materiałach dachowych i elewacyjnych 2021 – płytki i deski Cedral

Deski elewacyjne Cedral Schwerin Deski elewacyjne Cedral Schwerin mat. pr.
Budowa domu to marzenie wielu osób, ale także znaczące wyzwanie. Poszukiwania wymarzonego projektu stawiają wiele pytań i wymagają podjęcia wielu trudnych decyzji. Jaki będzie dom marzeń 2021?

Tegoroczne trendy są kontynuacją tego, co obserwowaliśmy w ciągu ostatnich lat. Dominuje wśród nich minimalizm, energooszczędność i ekologia oraz indywidualne podejście do realizowanego projektu. Właściciele stawiając na proste i funkcjonalne projekty, zwracają dużą uwagę na to, jaki wpływ na środowisko będzie miał ich dom. Coraz częściej starają się także nadać mu bardzo indywidualny charakter, na przykład poprzez odważne kolory na elewacji i odejście od popularnego w Polsce tynku na elewacji. Płytki i deski z włókno-cementu Cedral to wyjątkowe rozwiązanie, które idealnie wpisuje się we współczesne trendy i oczekiwania właścicieli obiektów.

Płytka Cedral na dachu nowoczesnej stodoły (Wrzoski, Polska)mat. pr.Płytka Cedral na dachu nowoczesnej stodoły (Wrzoski, Polska)

Minimalistyczne, proste geometryczne kształty

Jednym z najbardziej wyróżniających się trendów we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych jest minimalizm. Cechuje się on geometrycznymi kształtami, płaskim lub dwuspadowym dachem i wielkogabarytowymi przeszkleniami. W trend minimalizmu wpisują się także współczesne projekty elewacji i wykorzystanie odpowiednich materiałów oraz kolorystyki. Elewacje pokryte tynkiem w jaskrawych pastelowych, żółtych, czy zielonych odcieniach, są zastępowane stonowanymi elewacjami w kolorach szarości czy beżu. Coraz częściej pojawiają się elewacje pokryte okładzinami elewacyjnymi, takimi jak np. deski Cedral, także w kolorach grafitowym, czerwonym czy odcieniach ziemi. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie całości domu, dachu oraz elewacji tym samym materiałem. Jest to możliwe przy użyciu płytek małoformatowych Cedral, którymi można spójnie i jednolicie pokryć całość dachu i elewacji, wykorzystując odpowiedni wzór krycia, aby osiągnąć niepowtarzalny efekt.

Energooszczędność i ekologia

Dom musi spełniać szereg wymogów i parametrów, między innymi dotyczących izolacji cieplnej. Obecnie wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U nie może przekraczać 0,20 W/(m2K) (Standard WT 2021). Dzięki spełnieniu tej normy zyskujemy cieplejszy dom i niskie rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym. Inwestorzy bardzo dokładnie analizują i biorą pod uwagę wszelkie aspekty użytkowania budynku, tak aby nie tylko wybudowany dom był komfortowy, ale także koszty jego eksploatacji nie przekraczały wyznaczonego poziomu. Deski elewacyjne Cedral, które są montowane w systemie elewacji wentylowanej, zapewniają dodatkową izolację cieplną, a także akustyczną. Nie wymagają impregnacji czy regularnej konserwacji, jak naturalne drewno. Do ich czyszczenia wystarczy woda z niewielką ilością domowego środka czyszczącego. Żywotność desek włókno-cementowych Cedral wynosi ok 50 lat, co znacząco ogranicza ilość surowców potrzebnych do produkcji. Nadają się także w pełni do recyklingu.

Płytka Cedral na elewacji i dachu domu zrealizowanego wg projektu Pracowni Architektury Głowacki PAG (Wrocław, Polska)mat. pr.Płytka Cedral na elewacji i dachu domu zrealizowanego wg projektu Pracowni Architektury Głowacki PAG (Wrocław, Polska)

Jak dodaje Grzegorz Radzyński, Country Manager Dywizji Etex Exteriors w Polsce: - Cedral to jeden z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów do krycia dachów i elewacji, certyfikowany deklaracją środowiskową produktu zgodnie z międzynarodowymi normami. Składa się wyłącznie z naturalnych surowców: cementu, włókien celulozowych, mączki wapiennej, wody i powietrza. Dzięki znakomitym właściwościom - lekkości, wytrzymałości, trwałości - materiał ten spełnia wszystkie wymagania konstrukcyjne i designerskie, chroniąc budynki od każdych warunków atmosferycznych.

Indywidualny charakter

Inwestorzy coraz bardziej świadomie podchodzą do wyboru materiałów elewacyjnych i dachowych oraz do indywidualnie zaprojektowanych fasad swoich domów. Na elewacjach coraz częściej łączy się różne materiały, takie jak np. tynk z deską elewacyjną, cegłą czy płytką włókno-cementową. Pojawiają się także elewacje w całości pokryte deską, ale ułożoną pionowo lub w unikatowy wzór. Typowe dla nowoczesnych elewacji jest użycie materiałów w nieoczywisty sposób, jak choćby pokrycie elewacji płytką małoformatową, którą wcześniej używano wyłącznie jako pokrycie dachowe. Deski i płytki małoformatowe Cedral dobrze komponują się z innymi materiałami, wspaniale prezentując się w towarzystwie zarówno tynku, jak i kamienia czy cegły.

Projekty dachów oraz elewacji są wizytówką domu i dzięki odpowiednim materiałom, mogą wyrazić indywidualny styl inwestorów. Liczne kolory, kształty i wzory krycia płytek małoformatowych Cedral, oferują wszechstronne możliwości projektowania. Dostępna paleta kolorystyczna desek Cedral, obejmująca pond 30 barw, czy różne powierzchnie desek (gładka lub o fakturze drewna), także pozwalają na zaprojektowanie niepowtarzalnej elewacji.

– Zarówno deski, jak i płytki Cedral dostępne są w kilku wariantach powierzchni i bogatej palecie barw, która umożliwia realizację najśmielszych projektów i dostosowanie ich do indywidualnych oczekiwań oraz stylu inwestorów. – podkreśla Grzegorz Radzyński. - Przed dokonaniem wyboru możemy zamówić bezpłatne próbki, aby dobrać materiał pod swój wymarzony projekt. – dodaje.

Materiały dachowe i elewacyjne Cedral to doskonałe rozwiązanie na pokrycie dachu i elewacji współczesnego domu jednorodzinnego. Wykonane z włókno-cementu, charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami, takimi jak trwałość (okres eksploatacji wynosi ponad 50 lat), odporność na czynniki zewnętrzne (m.in. mróz, wilgoć, promieniowanie UV), niepalność (klasa A2-s1, d0). To bezpieczne rozwiązania, które zapewniają komfort użytkowania domu. Nie wymagają skomplikowanej i regularnej konserwacji, dzięki czemu inwestorzy zyskują czas i środki, które musieliby przeznaczyć na przeprowadzenie dodatkowy prac związanych na przykład z malowaniem domu. Włókno-cement to materiał wykonany z naturalnych i neutralnych surowców, takich jak woda, piasek, cement i włókna celulozowe. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska i w 100% poddaje się recyklingowi.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama